Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Zamki i twierdze
 
« powrót


Zamek Radosno

Zamki | 20 sierpień 2017 | ilość wyświetleń: 338

Położony w Górach Kamiennych (około 7 km od Głuszycy i 2 km od Sokołowska) zamek Radosno (niem. Freudenburg) wraz z pobliskimi górskimi twierdzami Rogowiec, Grodno i Nowy Dwór stanowił w XIII i XIV wieku linię umocnień strzegących granicy z królestwem Czech.

Zamek Radosno
Informacje

data budowy:
XIII wiek
wysokość n.p.m.
770 m n.p.m.
zobacz na mapie:

Zamek Radosno wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku na polecenie księcia świdnickiego Bolka I. Usytuowany na wysokim górskim zboczu (770 m n.p.m.) pełnił przez wiele lat rolę granicznej strażnicy. Jego głównym elementem była okrągła wieża obronna o grubych murach i średnicy ponad 7 metrów. Początkowo otaczały ją jedynie drewniane palisady, ale podczas rozbudowy w XIV wieku wzniesiono kamienne mury obronne wraz z wieżą bramną oraz kilka niewielkich budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wytyczony w ten sposób prostokątny dziedziniec miał powierzchnię ponad 300 m2. Dla zwiększenia walorów obronnych wokół murów wykopano, a częściowo wykuto w skale głęboką na 4 metry i szeroką na 5 metrów suchą fosę.

Zamek począwszy od XIV wieku przechodził z rąk do rąk. W 1355 roku na krótko stał się zbójeckim gniazdem. Zdobyty przez wojska króla czeskiego Karola IV został sprzedany za 2300 kop praskich jednemu z rycerzy i zaraz potem odkupiony przez księcia świdnickiego Bolka II Małego. Po jego śmierci zamek trafił pod panowanie biskupa wrocławskiego, a później rodu Seidlitzów i Rechenbergów. W 1392 roku zamek Radosno wraz z całym księstwem świdnickim został przejęty przez królestwo Czech.
Tak mógł wyglądać zamek Radosno
Tak mógł wyglądać zamek Radosno

Podczas wojen husyckich był dwukrotnie oblegany przez powstańców. Prawdopodobnie zdobyty przez husytów został splądrowany i przez pewien czas pozostawał opuszczony. W połowie XV wieku osiedlili się w nim nieznani z imienia rycerze-rozbójnicy, którzy jednak nie nacieszyli się swoją nową siedzibą zbyt długo. Mieszczanie wrocławscy przy wsparciu rycerstwa zorganizowali w 1443 roku zbrojną wyprawę, zamek odbili a bandytów stracili.

Zniszczony w wyniku tych działań zamek przejął i odbudował ród Schellendorfów. Wkrótce i oni wkroczyli na drogę przestępstwa przekształcając Radosno w bazę wypadową na pobliskie kupieckie trakty i wsie. Kres kryminalnym procederom położył król czesko-węgierski Maciej Korwin, który nakazał zamek zdobyć i ostatecznie zniszczyć. Od tego czasu Radosno pozostaje w ruinie.

Do dzisiaj zachował się duży fragment wieży obronnej (około 10-metrowej wysokości) oraz odkryte niedawno fundamenty budynku mieszkalnego. Do zamku wiedzie żółty szlak turystyczny biegnący od schroniska Andrzejówka (około 1,5 km) w kierunku Sokołowska.
Radosno rycina

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
-2 °C
-6 °C
Zachmurzenie całkowite
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR
Warunki w Górach Sowich14.02.2018r. -  Uwaga szlaki turystyczne oblodzene!!! Miejscami wystają kamienie powyżej 950 mnpm stała pokrywa śnieżna, slisko
Partnerzy: