Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Zamki i twierdze
 
« powrót


Zamek Hannigburg

Zamki | 29 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 950

W pobliżu wsi Ostroszowice na stokach góry Zamkowej, znajdują się ruiny jednego z najstarszych w Górach Sowich zamku.

Informacje

data powstania
XIII-XIV wiek
zobacz na mapie:

Z Przełęczy Woliborskiej przez szczyt góry Zamkowej (600 m n.p.m.) do ruin dawnej warowni Hanniburg prowadzi czarny szlak turystyczny (1,5 km). Niewiele wiadomo o historii tego miejsca. Przez szereg stuleci ukryte w lasach pozostałości murów nie były szerzej znane badaczom. Pierwsze wzmianki na jego temat odnaleźć można w literaturze naukowej z końca XIX w. Pierwsze poważne prace archeologiczne przeprowadzono w tym miejscu dopiero w latach 1988-1993.
Pozostałości murów zamkowych
Pozostałości murów zamkowych

W czasie badań odnaleziono m.in. średniowieczne podkowy, duży gotycki klucz oraz elementy ceramiki - niektóre datowane na XI-XII wiek! Udało się też odtworzyć rozplanowanie murów i budynków. Ustalono, że teren zamku otoczony był murem, a zabudowania składały się okrągła wieża obronna oraz niewielki budynek mieszkalny. Wykopaliska pozwoliły badaczom przypuszczać, że zamek zbudowano około roku 1250. Jego fundatorem mógł być książę świdnicki Henryk Brodaty lub któryś z jego synów.
Plan zamku Hannigburg
Plan zamku Hannigburg

Budowla pełnić miała najprawdopodobniej rolę strażnicy broniącej granicy śląsko-czeskiej i oddalonego o 1,5 km przejścia granicznego na przełęczy Woliborskiej. Roztaczał się stąd również dobry widok na trakt biegnący u podnóży Gór Sowich prowadzący ze Srebrnej Góry przez Grodziszcze. Nic więcej na temat historii tego tajemniczego miejsca nie wiadomo. Można przypuszczać, że podobnie jak wiele innych gródków został zniszczony podczas wojen husyckich i od tamtej pory pozostał w ruinie.
Studnia/piwniczka wykuta w litej skale
Studnia/piwniczka wykuta w litej skale

Obecnie na miejscu obejrzeć można niskie ruiny kamiennych umocnień zbudowanych z bloków gnejsowych spojonych gliną oraz wysokie na około metr pozostałości wieży obronnej (12 metrów średnicy). Była ona głównym budynkiem warowni - schowana w jej murach załoga mogła bronić się przez wiele dni. W środku wieży znajduje się ciekawa, wykuta w litej skale studnia (głęboka na prawie 5 metrów!) - pełniła ona najprawdopodobniej rolę cysterny na wodę lub piwnicy. Otwór studni jest niezabezpieczony - należy więc zachować ostrożność.

Poniżej laserowe zdjęcie ukształtowania terenu - wyraźnie widoczne pozostałości zamku:
Zdjęcie ukształtowania terenu (źródło: geoportal.gov.pl)
Zdjęcie ukształtowania terenu (źródło: geoportal.gov.pl)

Nazwa Hannigburg pochodzi od nazwiska austriackiego feldmarszałka Carla von Hannig, który w XVIII wieku był właścicielem tych terenów.

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
-2 °C
-6 °C
Zachmurzenie całkowite
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR
Warunki w Górach Sowich14.02.2018r. -  Uwaga szlaki turystyczne oblodzene!!! Miejscami wystają kamienie powyżej 950 mnpm stała pokrywa śnieżna, slisko
Partnerzy: