Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Zamki i twierdze
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Zamek Grodno

Zamki | 30 marzec 2016 | ilość wyświetleń: 7544

Zamek Grodno (niem. Kinsburg) w Zagórzu Śląskim to jeden z najciekawszy średniowiecznych zabytków Dolnego Śląska. Malowniczo położony na szczycie góry Choina (450 m.n.p.m.) góruje nad doliną Bystrzycy i całą okolicą.

Zamek Grodno
Informacje

położenie
Zagórze Śląskie
Wzgórze Zamkowe
informacje dla zwiedzających
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Legendy mówią, że pierwsza warownia w tym miejscu powstała już w IX wieku, a w wieku XII została rozbudowana do obecnego kształtu przez Bolesława Wysokiego. Prawdziwa historia zamku sięga jednak najprawdopodobniej końca XIII wieku i związana jest z osobą panującego na tych terenach piastowskiego księcia Bolka I Surowego. Położona w strategicznym miejscu warownia miała bronić przebiegającej w pobliżu granicy z Czechami. Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku pochodzi z roku 1315. Rozbudowany przez Bolka II Małego (wnuka Bolka I) stanowił siedzibę Piastów świdnickich do roku 1392, kiedy to razem z całym księstwem świdnickim trafił pod panowanie władców czeskich.Podstawową część zamku stanowiły wówczas: wieża obronna, dwa kamienne budynki będące pomieszczeniami dla zbrojnej załogi oraz wieża z bramą wjazdową - wszystko razem otoczone murem obronnym.

Grodno często zmieniało właścicieli. W czasie wojen husyckich w XV wieku, zamkowe wzgórze zostało zdobyte i stało się siedzibą rycerzy-rabusiów. Najpierw Jerzy Muhlheim a później ród Czetryców prowadził z niego swoje łupieżcze wypady na okoliczne wioski i przejeżdżających przez góry kupców.

>>>Przeczytaj więcej o rycerzach-rabusiach z Gór Sowich<<<

W 1535 roku Czetrycowie oddali zamek (w zastaw za pożyczone 1600 węgierskich guldenów) bardziej praworządnym Hohbergom, ale już w 1545 roku odkupił go starosta świdnicki Matthias von Logau (Maciej z Łagowa). To on postanowił odnowić zaniedbaną warownię w modnym wówczas stylu renesansowym. Powstał wtedy dolny dziedziniec otoczony murem, budynek bramny oraz nowe budynki gospodarcze (m.in. piekarnia, łaźnia i mieszkania dla służby). Z tego okresu pochodzą m.in. piękne, rzeźbione portale nad bramą zamku górnego oraz bramą wjazdową (wraz z przedstawiającymi dwa lwy sgraffitami).

Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) Grodno zostało zdobyte przez Szwedów i częściowo zniszczone. W roku 1680 (gdy na zamku panował Jan Eben) w Zagórzu Śląskim doszło do buntu chłopów, którzy przeciwstawiali się nadmiernemu wyzyskowi. Przez dłuższy czas skutecznie oblegali zamek. Ostatecznie to lokalne powstanie zostało krwawo stłumione przez sprowadzone ze Świdnicy oddziały wojska.

Wkrótce po tych wydarzeniach od uderzenia pioruna zapaliła się i spłonęła wieża obronna. Kolejni właściciele nie zamieszkiwali już zamku i nie chcieli go odnawiać. Od 1774 roku mieszkała w nim już tylko służba. Grodno stopniowo popadało w ruinę, a okoliczni chłopi zaczęli pozyskiwać z niego kamienie do budowy domów. Na szczęście w porę sytuację uratował wrocławski historyk Jan Büschnig, który przejął zamek w 1824 roku i rozpoczął pierwsze prace konserwatorskie. Pod koniec XIX wieku obiekt przejął ród von Zeidlitz - z ich inicjatywy powstało pierwsze muzeum i restauracja a zamek został udostępniony dla zwiedzających. Po II wojnie światowej, w 1945 roku odnaleziono na zamku zagrabione w Polsce i tu ukryte przez Niemców obrazy (m.in. autorstwa Jana Matejki). Do dzisiaj krążą tajemnicze opowieści o ukrytych w zamkowych lochach hitlerowskich skarbach.

Zamek, biorąc pod uwagę jego burzliwą historię, dość dobrze zachował się do dnia dzisiejszego. Turystów wita pięknie zdobiona brama a nad nią motto rodziny von Zeidlitz: "Fortier et fideliter" ("Odważnie i wiernie"). Po nabyciu biletu przechodzimy na przestronny, dolny dziedziniec. Wrażenie robi ogrom budowli. Na dziedzińcu (gdzie niegdyś mieściły się stajnie i budynki gospodarcze) można zakupić pamiątki i pożywić się w małej restauracji. Warto zwrócić uwagę na wielką, 500-letnią lipę, pod którą władcy zamku sądzili swych poddanych za drobne przestępstwa.

Z placu do górnego zamku wchodzimy przez ozdobny portal z wyrzeźbionymi symbolami cnót i znakami heraldycznymi rodziny von Logau. W sieni, mijamy zakratowane wejście do lochu, w którym spoczywa szkielet księżniczki Małgorzaty, o której mówi najważniejsza legenda związana z Grodnem.

>>>Legenda o księżniczce Małgorzacie<<<

W komnatach nie zachowało się oryginalne wyposażenie, ale zgromadzono tu małą ekspozycję, na którą składają się portrety dawnych władców zamku, narzędzia tortur itp. Warto przyjrzeć się bliżej studni wykutej w litej skale na górnym dziedzińcu oraz wdrapać się na wysoką wieżę, z której podziwiać można piękną panoramę jeziora Bystrzyckiego i okolicznych wzgórz. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa około godziny (aktualne informacje dla zwiedzających: zamekgrodno.pl)

Źródła:
foto 3: Neo[EZN]/Wikipedia
foto 4: Barbara Maliszewska/Wikipedia
film 1: M.I.V Production/YouTube


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: