Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Sztolnie i kopalnie
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Sztolnie Osówka - podziemne miasto

Sztolnie | 22 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 8162

Kompleks Osówka (udostępniony do zwiedzania w marcu 1996 roku) należy do najciekawszych obiektów hitlerowskiego projektu RIESE.

Wejście do sztolni nr 2
Informacje

rok budowy
1943-1945
łączna długość
1700 m
łaczna powierzchnia
6200 m2
informacje dla zwiedzających
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

"Podziemne Miasto Osówka" leży w pobliżu wsi Sierpnica, na południowym zboczu góry Osówka (707 m n.p.m.). Z Sierpnicy prowadzi tam wygodna asfaltowa droga długości ok. 1,2 km. Na miejscu znajduje się duży parking z nowoczesnym pawilonem mieszczącym kasy biletowe, restaurację i sklep z pamiątkami. Przy kasie trzeba zdecydować się na jeden z dostępnych wariantów zwiedzania. Do wyboru mamy standardową trasę historyczną (czas zwiedzania około 1 godz.) lub trasę ekstremalną (trwa około 1,5 godz. - w tym przypadku krótki fragment podziemnej trasy przepłyniemy łodzią, a później część korytarzy będziemy musieli pokonać stąpając po wiszących nad wodą wąskich drewnianych kładkach - uwaga: trasa dla osób w pełni sprawnych fizycznie - łatwo można tu zamoczyć buty, należy też mieć latarkę. Po wcześniejszej rezerwacji dla większych grup dostępne są też trasy: edukacyjna (trwa około 2 godz. - dodatkowo poznajemy przyrodę Gór Sowich) oraz trasa "Ekspedycja Riese" (trwa około 3 godz. - prowadzi przez wszystkie zakamarki podziemi i przez naziemne części kompleksu, wzbogacona o wiele dodatkowych atrakcji). Po wybraniu interesującej nas opcji i zakupieniu biletu, należy jeszcze podejść około 5 minut drogą pod górę gdzie znajduje się wlot do sztolni i zaczekać na przewodnika.

Kompleks Osówka składa się z trzech sztolni z czego dwie z nich są połączone prostopadłym systemem chodników i hal. Trzecia sztolnia, położona 450 m na zachód od sztolni nr 2 nie ma z nimi połączenia - obecnie zalana nie jest udostępniona do zwiedzania. Do podziemi dostajemy się przez sztolnię nr 2 (długości około 150 metrów) a wychodzimy sztolnią nr 3 (długości około 120 metrów). Około 40 metrów od wejścia znajdują się rozbudowane, żelbetowe wartownie z okienkami strzelniczymi. Są one połączone z dwoma małymi halami posiadającymi podwójne betonowe stropy, między którymi umieszczone miały być instalacje elektryczne, wodne oraz rury tłoczące świeże powietrze. Możena tu zobaczyć stare narzędzia i broń znalezione po wojnie na terenie Gór Sowich. Ciekawostką jest jedyny zachowany, oryginalny wózek (tzw. lora), używany przez więźniów do transportu urobku.

Dalej labiryntem chodników przechodzimy do głównej części podziemi. W poszczególnych korytarzach i halach widać różne etapy zaawansowania prac. Część wyrobisk jest w stanie surowym - pozwalają one zrozumieć metodę stosowaną przy drążeniu wysokich komór. Polegała ona na tym, że początkowo drążono wysoką wąską komorę, a następnie poszerzano boki w jej dolnej części. W kompleksie Osówka znajduje się również jedyna w całym Riese praktycznie ukończona już duża hala. Jest całkowicie obetonowana z podwójnym łukowym stropem, ma 50 metrów długości, 6 m szerokości i 6 m wysokości. Największa hala w kompleksie Osówka ma 40 metrów długości, 7 metrów szerokości i aż 18 metrów wysokości! Ciekawostką jest to, że wciąż możemy zobaczyć w niej oryginalne drewniane, oszalowanie sprawiające wrażenie boazerii. W dalszym ciągu chodników znajduje się szyb, łączący podziemia z powierzchnią. Ma on 48 m głębokości i średnicę około 6 m. Ciekawym zjawiskiem, które można zobaczyć tu zimą są piękne lodospady i lodowe, kilkumetrowe stalagmity i stalaktyty. Z kompleksu na powierzchnię wychodzimy korytarzem sztolni nr 1. Całkowita długość zinwentaryzowanych wyrobisk podziemnych w kompleksie ,Osówka" wynosi 1700 m, powierzchnia 6200 m2, a objętość 26 000 m3.

Kompleks Osówka posiada dodatkowo najciekawsze i najbardziej rozbudowane obiekty naziemne w całym Riese. Znajdują się one bezpośrednio nad częścią podziemną na górze Osówka. Spod wejść do sztolni prowadzi w ich kierunku czarny szlak. Po około 400 metrach docieramy do tajemniczego obiektu zwanego "Siłownią". Nazwa odwołuje się do siłowni prądu elektrycznego - jest to jednak jedynie przypuszczalne jego przeznaczenie. Ten betonowy obiekt o wymiarach około 30x30 m wykonany został w niszy wykutej w skale. Znajdują się w nim włazy z drabinkami, studzienki, zbiorniki i kanały połączone siecią rur i przepustów. Z betonowej powierzchni wystają śruby i pręty zbrojeniowe, sugerujące że obiekt miał być jeszcze rozbudowywany. Eksperci nie są zgodni co do przeznaczenia "Siłowni" - nie znaleziono nigdzie analogicznych już istniejących obiektów przemysłowych. Jest to powodem powstawania wielu teorii - również tych najbardziej fantastycznych. Oficjalnie przyjęta wersja mówi jednak, że znajdujący się bezpośrednio nad podziemiami obiekt miał służyć jego obsłudze technicznej. Uwaga: w zimie oblodzona powierzchnia może być niebezpieczna - należy zachować ostrożność!

Około 100 metrów dalej znajduje się kolejna żelbetowa konstrukcja zwana "Kasynem" (chodzi oczywiście o kasyno oficerskie - rodzaj stołówki). Ten parterowy budynek, składa się z 8 pomieszczeń o łącznej powierzchni prawie 700 m2. Ściany mają tu grubość 0,5 metra, strop 0,6 metra. Na dachu znajdują się zagłębienia zaprojektowane do zasadzenia na nim trawy i drzew w celu zamaskowania. W środku znajdują się kanały, przeznaczone na nieznane instalacje. Najprawdopodobniej miał to być budynek administracyjny.

W pobliżu zobaczyć można jeszcze kilka obiektów, z których najciekawsze to obetonowany tunel długości 30 metrów niewiadomego przeznaczenia, sześć wielkich zbiorników na kruszywo oraz wlot do szybu wentylacyjnego, który łączy się z podziemną częścią kompleksu. W okolicznych lasach znaleźć możemy też ślady baraków mieszkalnych oraz fundamenty budynków, których nie zdążono ukończyć.

Źródła:
foto 1,2,3,5,6: www.osowka.pl
film 1: TVSUDECKA PL/YouTube.pl


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.
Allo   |  
2 lata temu

Teraz za pomocą metody GPR zmapowano całe podziemne miasto we Włoszech. Może i przy tych sztolniach coś by to dało.AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: