Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Sztolnie i kopalnie
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Kopalnia węgla Nowa Ruda - muzeum

Kopalnie | 25 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 5908

Jedną z największych atrakcji Nowej Rudy jest uruchomiona w 1996 roku podziemna trasa turystyczna. Powstała ona na terenie byłej kopalni węgla kamiennego "Piast", w której przez dziesięciolecia wydobywano najwyższej jakości węgiel koksujący.

Kopalnia węgla Nowa Ruda
Informacje

data powstania
1742 - 1781
długość udostęnionych korytarzy
700 metrów
informacje dla zwiedzających
zobacz na mapie:

Dla zwiedzających zachowano ponad 700 metrów oryginalnych górniczych chodników, a w XIX wiecznych budynkach na terenie kopalni otwarto muzeum. Możemy zapoznać się tutaj z bogatą historią wydobycia węgla kamiennego na tych terenach oraz z codzienną pracą górników. Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji w muzeum, na której wśród wielu zgromadzonych eksponatów znajdziemy modele sprzętu wydobywczego, zabezpieczającego i ratowniczego. Zobaczyć można tutaj również oryginalną dyspozytornię, stanowiącą centrum dowodzenia kopalnią. Stąd przechodzimy dalej poznając unikatowe XIX-wieczne zabytki górniczej techniki, m.in.: wielkie piece i wieże szybowe. Najciekawszy etap zwiedzania stanowi jednak zejście (w kaskach z lampami górniczymi) do prawdziwego podziemnego chodnika. Funkcjonuje tu jedyna w Polsce (i jedna z zaledwie czterech w całej Europie) udostępniona dla turystów oryginalna kolejka, służąca niegdyś do przewozu górników. Trzy wagoniki mogą przewieźć na raz 36 osób. W podziemiach oprócz ciekawej, zachowanej infrastruktury górniczej (np. kombajn węglowy, wrębiarka itp.) można zobaczyć skamieniałe pnie drzew sprzed 250 mln lat. Kilka egzemplarzy wystawiono przy wejściu, ale najciekawsze są dwa tkwiące nadal na swoim oryginalnym miejscu w ścianach sztolni. Całość zwiedzania trwa około 1,5 godziny.

Historia kopalni w Nowej Rudzie

Pierwsze informacje o wydobyciu węgla w okolicach Nowej Rudy pochodzą z początku XV wieku, a tutejsze kopalnie należą do najstarszych w Polsce. Pierwsza udokumentowana wzmianka mówi o istniejącej w 1478 roku kopalni węgla "Pod Bukiem" koło Nowej Rudy (obecnie dzielnica Zacisze). Przez szereg późniejszych stuleci powstało w Nowej Rudzie i jej okolicach wiele kopalń pozyskujących węgiel najrozmaitszymi metodami. Znaczny rozwój górnictwa na tych terenach nastąpił w XVIII wieku wraz z nastaniem panowania pruskiego. Należące dotychczas do prywatnych właścicieli kopalnie przeszły pod zarząd króla. Zaczęto w tym okresie budować chodniki odwadniające co pozwoliło na zejście głęboko pod ziemię.

Powstanie kopalni "Piast" (niem. Ruben) datuje się na rok 1742 To wtedy na obszarze górniczym Ruben rozpoczęto badania geologiczne, a po odkryciu bogatych złóż rozpoczęto ich eksploatację w 1781 roku. Przez kolejne dziesięciolecia wiercono coraz to nowe szyby i pogłębiano sztolnie. W 1840 roku wydobycie kopalni wynosiło zaledwie 3500 ton węgla, ale odkrycie nowych złóż i doprowadzenie do Nowej Rudy kolei dało impuls do dalszych inwestycji i już w 1891 roku 554 zatrudnionych tu górników wydobyło w sumie ponad 80 tysięcy ton węgla!

Wraz ze wzrostem głębokości szybów wzrastało ryzyko podziemnych powodzi oraz groźnych wyrzutów gazów. Do najtragiczniejszego z nich doszło 10 maja 1940 roku - na skutek gazowego wyrzutu zginęło wówczas 187 górników.

Po II wojnie światowej kopalnię przejęli Polacy. Złączono wówczas większość zmodernizowanych noworudzkich kopalni pod wspólnym zarządem zakładu Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda. W rekordowych latach 70. zatrudnienie w zakładzie wynosiło około 6000 osób, długość podziemnych chodników 100km ( w tym 35 km na polu Piast), a roczne wydobycie ponad 1 000 000 ton węgla!

Trudna budowa geologiczna i skomplikowane ukształtowanie pokładów węgla utrudniały jednak pełną mechanizację prac pod ziemią. W efekcie spowodowało to spadek konkurencyjności i na początku lat 90. doprowadziło do nieopłacalności wydobycia. Kopalnie w Nowej Rudzie postanowiono zamknąć, a ostatni wagonik węgla z kopalni Piast wyjechał 15 września 1994 roku. Większość podziemnych chodników zalała woda, pozostawiono jedynie kompleks wyrobisk długości około 750 metrów, w którym uczniowie Zespołu Szkól Górniczych odbywali praktyki zawodowe. W 1996 roku po raz pierwszy udostępniono ten odcinek zwiedzającym w ramach Muzeum Górnictwa.

Źródła:
film 1: bunkrowo.pl/YouTube


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: