Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Sztolnie i kopalnie
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Kopalnia Silberloch

Kopalnie | 25 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 7484

Silberloch to jedna z lepiej zachowanych dawnych kopalni rud metali na terenie Gór Sowich. Wydobywano tu rudy srebra, miedzi i ołowiu.

Wejście (stan na rok 2015)
Informacje

data powstania
XIV - XV wiek
długość korytarzy
70 m
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Prace górnicze w tym miejscu rozpoczęto już w średniowieczu - najprawdopodobniej w XIV wieku. W wieku XV na skutek wojen prowadzonych na tych terenach, górnictwo upadło by ponownie odrodzić się w kolejnym, XVI stuleciu. To z tego okresu pochodzi datowana na 1548 rok pierwsza udokumentowana wzmianka o kopalni - w raporcie komisji carskiej pisano wtedy o prowadzonym w niej wydobyciu rudy srebra, miedzi i ołowiu. Złoża jednak szybko się wyczerpały i wyrobiska Silberloch porzucono.Kolejną wzmiankę o tym obiekcie, znaleźć możemy dopiero w zleconym przez pruski rząd górniczym raporcie z 1768 roku. Przebadano wówczas opuszczoną sztolnię i stwierdzono w niej jedynie obecność pospolitego pirytu. Ostatni raz kopalnią pod względem górniczym interesowano się w XIX wieku. Przeprowadzone wtedy badania, już za pomocą wierceń (otwory widoczne są w ścianach korytarzy) wykazały, że wznowienie wydobycia jest nieopłacalne.

Z biegiem lat nieczynna kopalnia zaczęła przyciągać turystów. Przed II wojną światową działające na terenie Gór Sowich towarzystwa turystyczne starały się uczynić z niej jedną z atrakcji regionu. Zagospodarowano pobliski teren stawiając wiatę i ławeczki, a na bazie przepływającego w pobliży potoku stworzono małą fontannę. Po wojnie obiekt popadł jednak w zapomnienie i dopiero na przełomie lat 2004/2005 ponownie starano się przywrócić go dla ruchu turystycznego. Sztolnię osuszono, teren uprzątnięto, wejście zabezpieczono zamykaną kratą, a na zwiedzanie trzeba było umówić się wcześniej z przewodnikiem.

Jednak bardzo szybko kopalnia ponownie popadła w zapomnienie - kratę zniszczono, a do korytarzy ponownie napłynęło około 30-40 cm wody. Obecnie zwiedzanie choć możliwe, jest utrudnione przez wodę (niezbędne są przynajmniej wysokie kalosze) i niebezpieczne! Głównym zagrożeniem są znajdujące się w korytarzach 3 zalane, kilkumetrowej głębokości pionowe szyby. Decydując się więc na wejście do Silberloch, należy wyposażyć się w mocną latarkę i zachować szczególną ostrożność patrząc pod nogi.

Kopalnia składa się z głównego korytarza, który przy końcu rozgałęzia się na krótkie kilku i kilkunastu metrowe boczne wyrobiska. Całkowita długość korytarzy wynosi ponad 70 m, ich wysokość to średnio 1,8 m, a szerokość 1 m. W sztolni znajdują się wspomniane już 3 pionowe górnicze szyby. Pierwszy, o głębokości aż 9 metrów wydrążony został w bocznej wnęce po prawej stronie, około 10 metrów od wejścia. Dwa pozostałe, o głębokości 3 metrów znajdują się w końcowej części sztolni - przy dnie są połączone tworząc coś na kształt syfonu. Na ścianach w wielu miejscach zauważyć można podłużne rysy. Są to ślady dawnych ręcznych metod górniczych polegających na urabianiu skały za pomocą młotka i "żelazka" (rodzaj górniczego kilofa). Widoczne są również pozostałości XIX wiecznych wierceń badawczych wykonanych pod materiały wybuchowe.

Kopalnia położona jest przy drodze między Walimiem a Przełęczą Walimską i zaznaczona na wszystkich drukowanych po 2005 roku mapach turystycznych. Jadąc od centrum Walimia, po około 2 kilometrach, po lewej stronie drogi zobaczymy małe utwardzone miejsce postojowe na 3-4 samochody - wejście do kopalni znajduje się po prawej stornie drogi, niecałe 10 metrów pod górę (nie jest ono widoczne z drogi). Od kopalni na Przełęcz Walimską można dostać się korzystając z pobliskiej ścieżki. Idąc tą trasą około 150 metrów powyżej Silberloch, na znajdujących się tam skałach można odnaleźć wykute, stare symbole krzyży i cyfr - prawdopodobnie dawne oznaczenia górnicze lub graniczne.

Źródła:
film 1: RedCrystalShop/YouTube


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: