Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Sztolnie i kopalnie
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Kompleks Rzeczka - Muzeum Sztolni Walimskich

Sztolnie | 16 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 5462

Sztolnie Walimskie (zwane też "kompleksem Rzeczka") zostały udostępnione dla turystów w styczniu 1995 roku. Był to pierwszy z podziemnych obiektów Riese przygotowany dla zwiedzających.

Kompleks Rzeczka
Informacje

rok powstania
1943
łączna długość
500 m
łaczna powierzchnia
2500 m2
informacje dla zwiedzających
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Kompleks Rzeczka położony jest na zboczach Ostrej (654 m.n.p.m.), zaraz za Walimiem przy drodze w kierunku Rzeczki. Łatwo dostrzec mały, przeszklony pawilon, w którym znajdują się m.in. kasy biletowe. Przed obiektem przygotowano obszerny parking, a przy drodze głównej zatoczę z kilkoma miejscami dla samochodów. Z głównej szosy na teren obiektu przechodzimy po zabytkowym moście, na który warto zwrócić uwagę. To tak zwany most Baileya - przenośna stalowa konstrukcja zaprojektowana i używana w czasie II wojny światowej. Egzemplarz, który możemy tutaj zobaczyć zbudowano w 1943 roku i był wykorzystywany przez aliantów podczas walk w Afryce Północnej i Europie Zachodniej.

>>> Przeczytaj więcej o Moście Bailey'a <<<

Na placu przed wejściem do podziemi zobaczyć możemy małą ekspozycję (m.in. dwa działka przeciwlotnicze, wagoniki górnicze, tablice informacyjne), a parę metrów dalej pomnik ku czci ofiar nazizmu. Bilety kupujemy w pawilonie, w którym oprócz kas znajduje się też mały bufet i sklep z pamiątkami i książkami na temat Gór Sowich i tajemnic II wojny światowej. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trawa około 45 minut. Temperatura w środku wynosi około 6 stopni Celsjusza - wilgotność jest bardzo wysoka.


Kompleks Rzeczka jest najmniejszym z trzech udostępnionych dla turystów. Całkowita długość podziemnych chodników wynosi 500 m, powierzchnia 2500 m2, objętość 14 000 m3. Wytyczone zostały mniej więcej na planie litery "E". Wydrążone w litej, gnejsowej skale podziemia składają się z trzech równoległych, wąskich korytarzy o długości od 70 do 100 metrów połączonych pod kątem prostym systemem szerokich i wysokich hal. Największa z nich ma długość 80 m, szerokość 8 m i wysokość aż 10 m!

>>> Przeczytaj więcej o historii Projektu Riese <<<

Trasa turystyczna rozpoczyna się w sztolni nr 1. Po około 20-30 metrach od wejścia znajduje się wykończona betonem wartownia z okienkami strzelniczymi, która miała za zadanie zabezpieczać dostęp do obiektu. Prezentowana jest tu kolekcja narzędzi używanych przez więźniów oraz zbiór niemieckiej broni, znalezionej na terenie Riese. Obejrzeć możemy tu także plany pozostałych kompleksów, a także wczuć się w klimat tamtych czasów podczas dźwiękowo-świetlnej inscenizacji nalotu bombowego. Dalej przechodzimy do jedynej całkowicie obetonowanej komory - widać tu poprowadzony pod sufitem tunel techniczny którym miały biegnąć rury wentylacyjne. Za nią w nieobetonowanym odcinku nad sztolnią widać wydrążony drugi równoległy górny korytarz - system taki stosowano przy powiększaniu wyrobisk - wysadzano strop dzielący dwa poziomy i w ten sposób powstawała jedna wysoka komora.

Na końcu docieramy do największej hali nie tylko w kompleksie Rzeczka, ale i w całym Riese. Ta imponujących rozmiarów, wysoka na 10 metrów hala łączyła pierwotnie wszystkie trzy korytarze wlotowe. Olbrzymi obryw skalny, który miał miejsce już po wojnie podzielił ją na dwie części. Obecnie łączy je jedynie wąski przesmyk pod samym stropem zwany "Gilotyną" - nie jest on udostępniony turystom z uwagi na ryzyko dalszego obsypywania się skał. W miejscu tym w 1978 roku zginął student, który na własną rękę eksplorował podziemia.

Aby zwiedzić korytarz nr 3 trzeba opuścić na chwilę podziemia i przejść do oddalonego o około 80 metrów trzeciego wejścia. Tu widać dopiero rozpoczęte prace nad wartowniami. Następnie idziemy w głąb sztolni aż do drugiej części opisanej wcześniej wielkiej hali. Została tu zaaranżowana ciekawa inscenizacja przedstawiająca ciężką pracę więźniów, z których wielu straciło życie przy budowie kompleksu. Tu kończy się zwiedzanie i sztolnią nr 3 wychodzimy z powrotem na powierzchnię.

Jedyne naziemne obiekty pozostałe z okresu budowy kompleksu Rzeczka to betonowa podstawa kompresora przed wejściem do sztolni oraz pobliski betonowy most nad rzeczką Walimką (o szerokości aż 8 metrów), po którym kursowały ciężarówki wywożące urobek. Pod mostem znajduje się niewidoczny z drogi wylot tunelu odwadniającego o wysokości 80 cm. Po przebadaniu okazało się, że ma on 20 metrów długości i nie wiadomo dokąd prowadzi, ani jakie było jego dokładne zastosowanie. Widoczne są również ślady torowiska kolejki wąskotorowej, biegnącej od wlotów sztolni w kierunku wsi Rzeczka. Linia wąskotorówki łączyła plac budowy z placem do składowania urobku, magazynami i tartakiem.

Kompleks Rzeczka choć mniejszy od pozostałych jest bardzo ciekawym i dobrze zagospodarowanym turystycznie obiektem, który wciąż skrywa wiele tajemnic. Przykładowo podczas prowadzonych badań w okolicach korytarza nr 1 natrafiono na wypełniony wodą szyb, który prawdopodobnie mógł kiedyś łączyć się z niższym poziomem korytarzy. Specyficzny klimat sztolni sprawia, że zimą stają się one doskonałym matecznikiem dla nietoperzy, które przy odrobinie szczęścia można tutaj spotkać.

>>> Przeczytaj więcej o hipotezach przeznaczenia Projektu Riese Projektu Riese <<<

Źródła:
foto 2,4,7: PolandMFA via Foter.com


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: