Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Przyroda Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Sowy z Gór Sowich

Zwierzęta | 18 listopad 2016 | ilość wyświetleń: 9669

Wbrew swojej nazwie Góry Sowie nie wyróżniają się szczególnym zróżnicowaniem gatunków sów czy też ich liczebnością na tle pozostałych pasm górskich Polski. Rejony te są stałym siedliskiem dla czterech gatunków sowy - wszystkie to gatunki chronione.


Najczęściej podczas wycieczek, szczególnie tych wieczorową porą spotkać będziemy mogli puszczyka zwyczajnego. Jest to najpospolitsza sowa w Polsce, liczna także w miastach. Osiąga rozpiętość skrzydeł do 100 cm. Typowy głos samca to pohukiwanie (długie "huuu", krótka przerwa, kilka urwanych, przyciszonych dźwięków "hu" i na sam koniec znów przeciągłe, dźwięczne "huuu"). Prowadzi nocny tryb życia, przebywa najczęściej samotnie. Puszczyki polują głównie na myszy, szczury, ryjówki, nornice, krety, chomiki, wiewiórki i inne małe gryzonie.


W Górach Sowich mieszka również rzadko spotykany Puchacz. Puchacz zwyczajny (łac. bubo bubo) to największa sowa świata! Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 180 cm! Jeden osobnik zajmuje terytorium około 10 km2, żyjąc w dziuplach, na półkach skalnych a czasem na ziemi. W naturze żyje około 20 lat (w niewoli nawet do 60). Puchacz jest w stanie obrócić głowę aż o 270 stopni, co rekompensuje mu dosyć ograniczony, w porównaniu do innych ptaków, kąt widzenia. Ponure pohukiwanie "pu-hu" (od którego wzięła się jego nazwa) usłyszeć można z odległości 5km. Okrzyki alarmowe są ostre, szczekliwe. Zaniepokojone kłapią też dziobem.
Poluje głównie nocą na bardzo zróżnicowane pod względem wielkości ofiary: od maleńkich owadów po młode sarny i jelenie. Latem i jesienią puchacze zjadają najchętniej jeże, zające, kaczki i gołębie.


Trochę rzadziej udaje się w Górach Sowich spotkać włochatkę. Włochatka zwyczajna to mała sowa o zaokrąglonej sylwetce, dużej głowie i krótkim ogonie. Osiąga do 60 cm rozpiętości skrzydeł. Ubarwienie z wierzchu brunatne z białymi plamkami. Prowadzi nocny tryb życia, a za dnia przebywa w ukryciu. Samiec odzywa się seriami szybko powtarzanych dźwięków "pu pu pu pu pu" najczęściej o wschodzie i zachodzie słońca. Zajmuje dziuple po dzięciołach, żywi się małymi gryzoniami i owadami. Co ciekawe na włochatkę polują czasem większe od niej sowy: puszczyki i puchacze.


Mając trochę szczęścia możemy w Górach sowich spotkać również najmniejszą w Europie sowę - sóweczkę zwyczajną. Rozpiętość skrzydeł sóweczki sięga około 40 cm a waga dochodzi maksymalnie do 80 gram. W Polsce spotykane są prawie wyłącznie w Sudetach. Poluje na małe gryzonie i ptaki, czasem zdarza się jej zaatakować nawet dzięcioła. Gdy sóweczka złowi więcej pokarmu niż jest w stanie zjeść robi w dziuplach zapasy. Jest aktywna głownie o zmierzchu i o świcie, choć można obserwować ją także w dzień.Autor: misza

Źródła:
foto 1: Martin Mecnarowski
foto 2: Kamil./Wikipedia
foto 3: Mdf/Wikipedia


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: