Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - O Górach Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Najwyższe szczyty Gór Sowich

O Górach Sowich | 1 grudzień 2016 | ilość wyświetleń: 10675

W budowie Gór Sowich wyróżniamy grzbiet główny ze wznoszącym się ponad 1000 m n.p.m. szczytem Wielkiej Sowy oraz niższe, nie przekraczające 800 m pasma Wzgórz Wyrębińskich i Garbu Dzikowca.


Najwyższe szczyty leżą w obrębie głównego grzbietu, rozciągającego się od Walimia po Srebrną Górę:

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Sowich. Zwieńczony, kamienną, wybudowaną w 1906 roku wieżą widokową (25 metrów wysokości) stanowi idealny punkt do podziwiania rozległej panoramy. Przy dobrej widoczności zobaczyć stąd można niemal całe Sudety od Karkonoszy na zachodzie po Masyw Śnieżnika na południowym-wschodzie. Na północy dojrzeć można, znajdujący się w odległości równo 60km wrocławski drapacz chmur SkyTower (212 m wysokości). Wieża otwarta jest od maja do października codziennie w godzinach 9:30 - 19:00 (przez resztę miesięcy jedynie w soboty i niedziele). Wstęp jest płatny (4 zł normalny, 2 zł ulgowy). W wieży działa mały bufet, w którym zakupić można pamiątki lub odbić turystyczną pieczęć. Na szczycie znajduje się również miejsce wypoczynku - stoły, ławy, palenisko z rusztem oraz ciekawa wiata turystyczna z kamiennym kominkiem. W odległości 100 metrów od wieży znajduje się górna stacja wyciągu narciarskiego. Wielką Sowę szpeci jedynie odrobinę, wybudowany tutaj w 2005 roku stalowy maszt przekaźnikowy dla sieci komórkowych.
>Panorama z Wielkiej Sowy<
>>Kamera on-line z widokiem na żywo z Wielkiej Sowy<

Mała Sowa (972 m n.p.m.) - schodząc z Wielkiej Sowy żółtym szlakiem (zwanym dawniej Cesarską Drogą - Kaiserweg) w kierunku zachodnim, przechodzimy przez niepozorny szczyt Małej Sowy. Nie wyróżnia się on z płaskiego w tym miejscu górskiego grzbietu, przez co łatwo go przeoczyć. Najwyższy punkt znajduje się tuż obok małej grupy skał po prawej stronie szlaku. Pod koniec XIX wieku stała w tym miejscu niewysoka, drewniana wieża widokowa z wiatą turystyczną, której funkcję przejęła później wieża na Wielkiej Sowie. Obecnie miejsce zarosło lasem.

Kalenica (964 m n.p.m.) - trzeci pod względem wysokości szczyt leży w samym środku Gór Sowich. Gęsto porośnięty świerkowym lasem swoje wyjątkowe walory widokowe zawdzięcza wybudowanej w 1933 roku stalowej wieży widokowej (14 metrów wysokości). W 2011 roku na platformie widokowej pojawiła się skrzyneczka z zeszytem do wpisywania historii odwiedzin. U stóp wieży stoi drewniana turystyczna wiata. Północną część szczytu zajmuje, wyznaczony w 1962 roku rezerwat "Bukowa Kalenica". Na prawie 30 hektarach ściśle chronione są tutaj karłowate buki sudeckie. W zachodniej okolicy szczytu znajdują się Dzikie Skały (dawniej zwane Słonecznymi - Sonnenstein) - duże skupisko skał osiągających miejscami 8 metrów wysokości. Na najwyższej z nich przed wojną mieścił się punkt widokowy, po którym zachowały się jedynie pozostałości w postaci resztek stalowych klamr). Od strony niewidocznej ze szlaku na skałach umieszczono wspomnieniową tabliczkę upamiętniającą nieznanego z nazwiska Piotra.

Słoneczna (949 m n.p.m.) - schodząc z Kalenicy żółtym szlakiem w kierunku zachodnim, po niespełna 800 metrach osiągamy wierzchołek czwartego pod względem wysokości szczytu Słoneczna (przedwojenna nazwa - Sonnenkoppe). Porośnięty gęstym lasem nie oferuje widoków i nie przyciąga uwagi. Z rzeczy bardziej osobliwych na szczycie wypatrzeć można jedynie stare (XIX wiek) kamienne oznaczenia rewirów leśnych.

Grabina (943 m n.p.m.) - na Grabinę nie wiedzie, żaden z wytyczonych szlaków turystycznych. Szlak zielony omija szczyt góry łukiem w odległości 400 m. Idąc nim napotykamy leżące w sąsiedztwie Grabiny Lisie Skały (niem. Fuchssteine) - jest to jedna z największych i najrozleglejszych sowiogórskich grup skalnych, osiągająca maksymalną wysokość 5-6 metrów.

Rymarz (913 m n.p.m.) - przez szczyt nie przechodzi szlak turystyczny. Nie jest to wielka strata, gdyż gęsto porośnięty lasem Rymarz (niem. Reimskoppe) nie posiada żadnych walorów widokowych. Na zachodnim zboczu góry położone jest, wybudowane przed wojną schronisko Zygmuntówka, które po remoncie od maja 2014 roku ponownie przyjmuje gości. W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska na stoku Rymarza znajdują się stoki narciarskie z wyciągiem orczykowym długości 760 metrów.

Żmij (887 m n.p.m.) - idąc czerwonym szlakiem jedynie 700 metrów na południe od Kalenicy, docieramy do szczytu Żmij (niem. Ottenstein). Aktualnie trochę zapomniany pod względem turystycznym szczyt oferuje częściową panoramę wschodnich Gór Sowich. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się polana wykorzystywana jako miejsce startu przez paralotniarzy oraz największa w Górach Sowich grupa skał o tej samej co szczyt nazwie. W skałach na Żmiju poprowadzonych jest kilka dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności. W dawnych czasach, obserwowany z dolin Żmij uznawano niekiedy za najwyższy szczyt Gór Sowich. W wieku XVIII w pobliżu skał znajdował się domek myśliwski, którego nikłe fundamenty można odnaleźć do dzisiaj.

Wspinaczka skałkowa na szczycie Żmij:Autor: misza

Źródła:
film 1: SarenWRC/youtube.pl


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: