Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Miejscowości Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Zagórze Śląskie

Miejscowości | 27 maj 2016 | ilość wyświetleń: 5172

Zagórze Śląskie (niem. Kynau) to wieś położona w dolinie Bystrzycy między Górami Sowimi a Wałbrzyskimi.

Przedwojenna kartka pocztowa
Informacje

Liczba mieszkańców (2011)
438
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Osada powstała w XIII wieku - pierwszy raz wspomniana w tzw. księdze łacińskiej z początków XIV wieku, a później w dokumentach henrykowskich z 1372 roku. W swoich początkach była siedzibą służących pracujących w folwarkach będących zapleczem zaopatrzeniowym dla pobliskiego zamku Grodno. Zagórze przez stulecia dzieliło swoje losy z tą strzegącą przejścia przez dolinę Bystrzycy warownią. Nie były to losy łatwe - na miejscowości odcisnęły swoje piętno m.in. wojny husyckie, najazdy rycerzy-rabusi, oblężenia zamku podczas wojny 30-letniej oraz późniejsze bunty chłopskie.






W XVIII i XIX wieku szansą dla Zagórza stał się rozwój tkactwa. W 1825 roku we wsi stało już 61 domów, szkoła, kilka młynów oraz aż 53 warsztaty tkackie! W drugiej połowie XIX wieku, nastąpił remont i udostępnienie Zamku Grodno zwiedzającym. Zapoczątkowało to rozwój turystyki. Walory Zagórza jako miejscowości letniskowej wzrosły dodatkowo po doprowadzeniu połączenia kolejowego oraz wybudowaniu w 1914 roku tamy na Bystrzycy - powstało w ten sposób jezioro Lubachowskie (zwane również Bystrzyskim). W okresie międzywojennym znajdowało się tutaj w sumie ponad 100 miejsc noclegowych oraz kilka restauracji.

Również po II wojnie światowej zachował się letniskowy charakter miejscowości, a obiekty rekreacyjne nad jeziorem przez długie lata były ulubionym miejscem wypoczynku pracowników wałbrzyskich kopalń i fabryk.

W 1967 roku nad taflą jeziora przerzucono wiszący, stalowy mostek o długości 100 m. Stalową kładkę dla pieszych wybudowała Wałbrzyska Huta Szkła Lustrzanego. Dzięki swojej chybotliwości dostarcza spacerowiczom dodatkowych wrażeń. Przez długi czas był zamknięty z powodu złego stanu technicznego - na szczęście w porę wykonano prace remontowe i obecnie można przejść nim w soboty i niedziele.

Większość ośrodków wypoczynkowych, wraz z największym - Wodniakiem po transformacji ustrojowej nie dawały sobie już tak dobrze rady i jeden po drugim były zamykane. Obecnie Zagórze Śląskie po okresie zastoju powoli odzyskuje swój wypoczynkowy charakter, o czym świadczą powstające w okolicy nowe, duże obiekty turystyczne oraz liczne prywatne domki letniskowe. Funkcjonuje tu kilka miejsc noclegowych i gastronomii. W sezonie na jeziorze można wypożyczyć kajaki i rowery wodne, a nawet przepłynąć się małym statkiem. W 2015 roku jezioro zostało ponownie udostępnione do kąpieli. Ponadto akwen jest popularnym miejscem wędkowania. Występują tu m.in. karp, szczupak, lin i okoń.

>>>Więcej o Zamku Grodno przeczytasz tutaj<<<

Źródła:
foto 4: Władysław Orłowski/mojemiasto.swidnica.pl
foto 5: Władysław Orłowski/mojemiasto.swidnica.pl


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: