Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Miejscowości Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Rzeczka

Miejscowości | 29 marzec 2016 | ilość wyświetleń: 5379

Rzeczka (niem. Dorfbach) to ładna górska miejscowość leżąca w samym centrum Gór Sowich, pomiędzy Wielką Sową a Masywem Włodarza, w dolinie Walimki.

Kościół w Rzeczce
Informacje

Liczba mieszkańców (2011)
139
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Rzeczka jest malowniczo położoną, długą na około 3,5 km wsią łańcuchówką. Jej zabudowania zaczynają się tuż za Muzeum Sztolni Walimskich i ciągną się wzdłuż drogi aż na Przełęcz Sokolą (754 m.n.p.m.).

Powstała najprawdopodobniej w XVI wieku początkowo jako osada drwali. W XVII wieku należała do księcia Hochberga, właściciela zamku Książ. W XVIII wieku Rzeczka była lokalnym ośrodkiem przemysłu tkackiego (działało tu 20 krosien tkackich) i związana była ściśle z pobliskim Walimiem. Wraz z kryzysem tej gałęzi przemysłu w drugiej połowie XIX wieku wieś wyludniła się. Po upadku tkactwa szansą dla mieszkańców okazała się turystyka.Położenie u stóp Wielkiej Sowy sprawiło, że miejscowość od zawsze stanowiła punkt startu dla pieszych wycieczek. Natomiast doskonałe warunki śniegowe pozwoliły już na przełomie XIX i XX wieku na rozwój narciarstwa. Brak było w tamtych latach dobrze przygotowanych stoków narciarskich, ale nie zniechęcało to niemieckich amatorów tego sportu. Infrastruktura narciarska stopniowo się rozwijała. W sąsiadującym z Rzeczką Sokolcu w latach 30. wybudowano nawet skocznią narciarską! Po II Wojnie Światowej kontynuowano narciarskie tradycje w Rzeczce. To tu w roku 1973 dzięki Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych uruchomiono pierwsze w Polsce urządzenie do sztucznego naśnieżania.

Obecnie Rzeczka jest jednym z głównych ośrodków narciarskich w Sudetach Środkowych dysponującym sześcioma stokami o różnym stopniu zaawansowania (dostępnych również nocą) oraz ponad 20-oma kilometrami tras biegowych. Działają tu liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego, można także skorzystać z kursów narciarstwa zjazdowego u instruktorów z PZN. Śnieg utrzymuje się tutaj aż do wczesnej wiosny, a zadbane, w razie potrzeby sztucznie dośnieżane stoki kuszą narciarzy wieloma wyciągami. Ponad wsią, w masywie Wielkiej Sowy znaleźć można przetarte przez innych narciarzy i ratrakowane trasy biegowe - w sumie jest to sieć prawie 30km tras położonych 800-900 m n.p.m. - śnieg trzyma się tutaj nawet do kwietnia! W Rzeczce znajduje się około 25 gospodarstw agroturystycznych gotowych na przyjęcie gości o każdej porze roku.

Wśród ciekawszych zabytków Rzeczki wyróżnia się wzniesiony dla protestantów w 1796 roku kościół - obecnie pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe. Niestety po II wojnie światowej uległ częściowej dewastacji. Został odremontowany w latach 80., ale oryginalne wyposażenie nie zachowało się. Na uwagę zasługują również niektóre stare budynki z przełomu XVIII i XIX wieku - szczególnie dom nr. 21 (data w portalu 1775 r.) oraz nr. 15, 17 i 33.

Pod koniec II wojny światowej na granicy Rzeczki i Walimia Niemcy prowadzili intensywne podziemne prace budowlane o kryptonimie Riese. Wydrążone w masywie góry Ostrej tajemnicze sztolnie i hale obecnie udostępniono dla zwiedzających.

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: