Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Miejscowości Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Głuszyca

Miejscowości | 24 styczeń 2016 | ilość wyświetleń: 3780

Głuszyca leży w dolinie Bystrzycy między Górami Sowimi, Wałbrzyskimi i Suchymi przy drodze z Wałbrzycha do Kłodzka. W 1962 roku miejscowości nadano prawa miejskie.

Herb Głuszycy
Informacje

Liczba mieszkańców
6872
Prawa miejskie
Rok 1962
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Założona najprawdopodobniej w XIII wieku osada była siedzibą drwali prowadzących wyręb okolicznych gęstych lasów. Przypuszcza się, że Głuszyca powstała z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka I i związana była z położonym w pobliskich górach zamkiem Rogowiec. W XV wieku najazdy husytów oraz napady rycerzy-rabusi (zdobyli oni nawet zamek na Rogowcu) doprowadziły do upadku miejscowości. Szansa na odrodzenie przyszła w XVI wieku, kiedy to zaczął prosperować na tym terenie przemysł tkacki. Jednak rozwój Głuszycy kolejny raz został powstrzymany przez wojnę - tym razem 30-letnią (1618-1648). W tym czasie wojska cesarskie regularnie plądrowały położone w Górach Sowich wsie i miasteczka.

Dopiero XVIII wiek przyniósł długo wyczekiwany spokój i stabilizację. W 1768 roku, dzięki inwestycji ówczesnych właścicieli Głuszycy - rodu Hochbergów (posiadacze zamku Książ) zbudowano w Głuszycy pierwszy duży, przemysłowy warsztat tkacki. Przemysł ten rozwijał się doskonale, powstawały nowe zakłady i wkrótce Głuszyca stała się ważnym ośrodkiem. Wykańczano tu płótna produkowane w całym regionie. W międzyczasie próbowano również uruchamiać w okolicy kopalnie węgla i miedzi. Złoża jednak szybko się wyczerpywały nie przynosząc oczekiwanych profitów. Pozytywnie na rozwój Głuszycy wpłynęło otwarcie w 1880 roku linii kolejowej przebiegającej z Wałbrzycha do Kłodzka.

Już w drugiej połowie XIX wieku zaczęła rozwijać sie turystyka. W 1883 roku powstało tu Towarzystwo Górskie, które wytyczało szlaki turystyczne i reklamowało walory Gór Sowich i Gór Suchych.

W czasie II wojny światowej (od 1943 roku) w Głuszycy i jej najbliższej okolicy usytuowanych było kilka filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Więźniowie pracowali przy budowie tajnych sztolni kompleksu Riese i w pobliskich fabrykach zbrojeniowych. Po wojnie na nowo uruchomiono przemysł tkacki, powstały m.in. duże zakłady włókiennicze "Piast". W 1955 roku w okolicy odkryto rudy uranu jednak wydobycia nie uruchomiono. W 1962 roku Głuszycy nadano prawa miejskie. Po transformacji ustrojowej zakłady przemysłowe upadły.

Najciekawszym zabytkiem Głuszycy jest wybudowany w 1741 roku kościół MB Królowej Polski. Przebudowany na początku XIX wieku zyskał potężną wieżę i piękny czterokolumnowy portal ozdobiony rzeźbionym "okiem opatrzności". Wewnątrz zachował się bogaty wystrój i wyposażenie a na wieży dwa dzwony z początków XIX wieku ozdobione pruskimi orłami. W mieście zachowały się również liczne wille i rezydencje przemysłowców powstałe w czasach świetności zakładów tkackich. Do najciekawszych należą te znajdujące się przy ul. Grunwaldzkiej, w tym tzw. pałac fabrykanta z 1894 roku. Warto zobaczyć również stojący przy ul. Grunwaldzkiej 44 dawny zajazd "Pod Jeleniem" z 1784 roku.Aktualnie w Głuszycy mieszkają 6872 osoby. Działają tu dwa kluby piłkarskie grające w klasie B. Od 2005 r. Głuszyca jest miastem etapowym międzynarodowego wyścigu na rowerach górskich - Bike Challenge.

Głuszyca i okolice z lotu ptaka:

Autor: misza

Źródła:
foto 1: MOs810/Wikipedia
foto 4: Grzegorz Kochan/Foter.com
film 1: Peter Kirklewski/YouTube


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: