Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Legendy i ciekawostki
 
« powrót


Zaburzenie grawitacyjne w Walimiu

Ciekawe miejsca | 19 czerwiec 2016 | ilość wyświetleń: 9860

Grawitacja wydaje się nam wszystkim stałą siłą, która zawsze, niezależnie od warunków otoczenia zachowuje się w ten sam sposób. Są jednak miejsca na ziemi, które zdają się temu przeczyć. Pochyłe drogi na których samochody i inne przedmioty zamiast staczać się, poruszają się pod górę

Informacje

Lokalizacja:
Walim, ul. 3 Maja (za wsią)
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Jedno z tych nielicznych w skali globu miejsc znajduje się w Walimiu. Tuż za wsią w kierunku Rzeczki, ale jeszcze przed Muzeum Sztolni Walimskich, od głównej drogi w prawo, prowadzi nachylona w dół asfaltowa droga. Tutaj właśnie występuje to niesamowite zjawisko. Wybierając się w to miejsce warto zabrać ze sobą np. piłkę tenisową, ale do eksperymentu może posłużyć również zwykła okrągła butelka, rozlana woda, a nawet samochód na luźnym biegu. Jeśli piłkę lub inny przedmiot położymy na asfalcie, wbrew prawom fizyki wtoczy się powoli pod górę!

Zjawisko to sceptycy próbują tłumaczyć złudzeniem optycznym. Osobiście brałem to pod uwagę kiedy sam sprawdzałem ten fenomen, i muszę przyznać, że trudno w to uwierzyć, spadek drogi w tym miejscu widać bardzo wyraźnie.

Na YouTube pojawił się film którego autor twierdzi, że obalił ten "mit", pokazując przy użyciu poziomicy, że droga w tym miejscu wcale nie opada, a wręcz przeciwnie - biegnie w górę. Autor tego filmu popełnił oczywisty błąd - przecież jeśli anomalia grawitacyjna faktycznie w tym miejscu występuje to wpływa również na płyn i bąbelek powietrza w poziomicy! :)

Zachęcam do przekonania się na własne oczy i do wyrobienia sobie własnego zdania o tym dziwnym zjawisku.

Poniżej film prezentujący działanie anomalii:

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.
Bandal   |  bandal81@gmail.com
11 miesięcy temu

A czy ktoś z mądrych użył niwelator. Wystarczy ustawić poza anomalia.


*********   |  
6 miesięcy temu

Wystarczy popatrzeć na murek poniżej ????????AKTUALNA POGODA
16 °C
17 °C
Pogodnie, okresowo umiarkowane zachmurzenie
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR
Warunki w Górach Sowich 07.07.2020r. Temperatura 13°C, wiatr południowo słaby. Szlaki turystyczne i rowerowe mokre, śliskie. W wyższych partiach błotniście. Możliwe opady deszczu. -
Partnerzy: