Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Legendy i ciekawostki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Muchołapka

Ciekawe miejsca | 4 styczeń 2017 | ilość wyświetleń: 31897

Do czego służyła słynna sowiogórska Muchołapka? Czy, jak mówią niektórzy, była elementem poligonu testowego dla niemieckiej cudownej broni? A może jednak to tylko część zwykłej przemysłowej infrastruktury?

Informacje

zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Tzw. "Muchołapka" to tajemniczy żelbetowy obiekt wzniesiony przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie fabryki amunicji Dynamit AG w Ludwikowicach Kłodzkich. Przez długie powojenne lata wokół tej konstrukcji narosło wiele sensacyjnych teorii. Najpopularniejsza z nich głosi, że ten owalny obiekt wykorzystywany był przez niemieckich naukowców jako poligon doświadczalny i lądowisko dla tajemniczych latających maszyn pionowego startu.

Sama konstrukcja to betonowy okrąg wsparty na 12 filarach o średnicy 30m i wysokości około 10m. Z przekazów okolicznych mieszkańców wynika, że bezpośrednio po wojnie na spodzie budowli znajdowała się głęboka wybetonowana wnęka, z której sterczało kilkadziesiąt betonowych słupków i żelaznych prętów. Latem zalana wodą służyła okolicznym mieszkańcom jako basen. Wkrótce miał tu jednak miejsce nieszczęśliwy wypadek - utonęło dziecko. Natychmiast podjęto decyzję o zasypaniu prowizorycznego basenu.

Niespotykany nigdzie w okolicy kształt konstrukcji sprawił, że zaczęto snuć domysły na temat jej przeznaczenia. Igor Witkowski - badacz sensacji II wojny światowej i autor książek o tajnych nazistowskich broniach twierdzi, że w Ludwikowicach znajdował się tajny hitlerowski ośrodek badań. Wg jego teorii miano tu prowadzić prace nad napędem antygrawitacyjnym do latających statków - tzw. Dzwon (niem. die Glocke). Napęd ten zainstalowany w latających spodkach miałby umożliwiać im poruszanie się z olbrzymią prędkością oraz pozwalać na pionowy start i lądowanie. Muchołapka miała być właśnie lądowiskiem dla tych tajemniczych spodków. Teoria ta nabrała tak dużego rozgłosu, że do Ludwikowic przybywali badacze-amatorzy nawet zza granicy. Przeprowadzano tu rozmaite pomiary, między innymi mierzono poziom promieniowania radioaktywnego. Stwierdzono podobno nawet podwyższony poziom radioaktywnego kobaltu-60, jednak nie na tyle aby mówić o sensacji.

Co na to sceptycy? Czy istnieje inne bardziej prozaiczne wyjaśnienie przeznaczenia Muchołapki? Okazuje się, że tak. Według znawców techniki przemysłowej jest to nic innego jak podstawa tzw. chłodni kominowej. Z zachowanych zdjęć wiadomo, że przynajmniej jeden taki obiekt istniał w czasie wojny przy znajdującej się tutaj elektrowni. Podobne fundamenty chłodni kominowych spotkać można w wielu miejscach w kraju - między innymi przy elektrowni we wrocławskich Siechnicach.

Miłośnicy tajemnic nie poddają się jednak i zadają pytania: po co Niemcy mieliby budować drugą większą chłodnię obok już istniejącej, skoro nie planowano rozbudowy istniejącej tu elektrowni?, dlaczego pod Muchołapkę doprowadzono grube kable zasilające, czego zazwyczaj przy tego typu chłodniach się nie wykonuje?, do czego służył nietypowy dla takich konstrukcji "basen"?, dlaczego badania wykazały w tym miejscu podwyższone promieniowanie? itp. Wiele z nich wciąż pozostaje bez odpowiedzi dzięki czemu Muchołapka nadal rozbudza fantazję miłośników historii i tajemnic.

Film z wizyty przedstawicieli fundacji Nautilus:

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.
Gość   |  
4 lata temu

Jak sama nazwa wskazuje chłodnia kominowa to budowla służąca do chłodzenia czynnika-wody
która chłodziła blok elektrowni stąd w jej podstawie basen aby miała się gdzie zbierać
już schłodzona aby pompami pompować ją ponownie na blok elektrowni


misza   |  
4 lata temu

faktycznie - ma to sens :)


Elektryk   |  
2 lata temu

Muchołapka to jeden wielki pić na wodę. Na wodę, bo to zwykła chłodnia kominowa jakich wiele przy elektrowniach. Ale jak się chce to wszędzie można znaleźć sensację :)


Jolao   |  
2 lata temu

Jest o tym mowa w programie :,Starożytni kosmici ', seria 6, odc 18


Tomek   |  
1 rok temu

Pierwotnie to byla podstawa chlodni kominowej kopalni stacinującej w tym miejscu. Interesowalem sie kiedys bardzo tym tematem i widzialem wiele zdjęć z tego okresu, na ktorych widać jeszcze całą konstrukcję. Tajemnica zaczyna się w późniejszym okresie. Wszystko dookoła zostalo zrównane z ziemią, zostaly tylko podpory chłodni. Niemcy, planujący juz w tym czasie swoje projekty w tych okolicach o to zadbali, mieli bowiem juz wtedy plany względem tej konstrukcji. Reszta niestety owiana jest tajemnicą, nawet historycy głowią sie do czego slużyła Niemcom. Teorii jest wiele.


Nami85   |  damianwejerowski@wp.pl
1 rok temu

Stare manuskrypty indyjskie mahabharata. Liczace 5 tys lat. Opisują z dokładnościa maszyny latajace z napedem antygrawitacyjnym. Łudzaco podobnym do die glocke. Prosze poczytac temat.


Luki   |  
11 miesięcy temu

A ja myśle ze tam adolf z gebelsem sie kąpaliAKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: