Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
 
« powrót


Wieża widokowa na górze Świętej Anny

Ciekawe miejsca | 21 luty 2016 | ilość wyświetleń: 1854

W sąsiedztwie Nowej Rudy, na stanowiącej część Wzgórz Włodzickich Górze Świętej Anny zbudowano w 1911 roku kamienną wieżę widokową.

Wieża na górze św Anny
Informacje

zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Góra Świętej Anny (647 m n.p.m.) wznosi się w sąsiedztwie Nowej Rudy - odległość z noworudzkiego rynku na jej szczyt to około 1,5 km. Góra od wieków stanowiła cel spacerów i pielgrzymek. Już w 1882 roku na jej wierzchołku znajdował się drewniany schron turystyczny z małą platformą widokową, a w 1903 roku obok barokowej kaplicy św. Anny zbudowano schronisko górskie. W 1911 roku w wyniku starań noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego rozpoczęto budowę kamienną wieżę widokowej. Projekt strzelistej, 14 metrowej wieży w modernistycznym stylu przygotował znany berliński architekt Heinrich Wolf. Do budowy posłużył wydobyty na miejscu czerwony piaskowiec. 29 października 1911 roku miało miejsce uroczyste otwarcie. Z tego doskonałego punktu widokowego zobaczyć możemy całe Sudety Środkowe oraz Zachodnie wraz z Karkonoszami.

Powojenne losy wieży nie były dla niej sprzyjające. W latach 60. zamontowano na niej przekaźniki radiowo-telewizyjne, nie była ona udostępniona zwiedzającym. Przez 70 lat nie przeprowadzono tu żadnego remontu i obiekt stopniowo popadał w ruinę. Na szczęście wieloletnie starania lokalnej społeczności odniosły skutek i wieża po gruntownej renowacji przeprowadzonej w 2014 roku odzyskała dawną świetność. Jej ponowne otwarcie miało miejsce 5 października 2014 roku. Wytyczono również szlak turystyczny i rowerowy "Dwie Wieże" łączący ją z wieżą na Górze Wszystkich Świętych.

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
11 °C
9 °C
Pogodnie, okresowo umiarkowane zachmurzenie
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR
Warunki w Górach Sowich 06.04.2020r. ,; szlaki turystyczne dobre lrowerowe dobre -
Partnerzy: