Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Wieża na Wielkiej Sowie

Ciekawe miejsca | 2 wrzesień 2017 | ilość wyświetleń: 5387

Wieża na Wielkiej Sowie to jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Ciekawa jest również sama historia tego ponad 100-letniego obiektu turystycznego.

Wieża na Wielkiej Sowie
Informacje

rok budowy
1906
wysokość
23,16 m
aktualne infromacje
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Pod koniec XIX wieku coraz liczniej zaczęli przybywać w Góry Sowie turyści. Oczekiwali oni możliwości podziwiania rozległych panoram. Niestety w tym mocno zalesionym paśmie dobre punkty widokowe stanowiło tylko kilka wystających ponad drzewa skał (m.in. Żmij). Działające coraz prężniej lokalne organizacje turystyczne postanowiły temu zaradzić. Już w 1884 roku dzierżoniowscy działacze zaadoptowali do tego celu drewnianą wieżę triangulacyjną na Małej Sowie (972 m n.p.m.). Konstrukcja ta była prowizoryczna i nie dawała możliwości podziwiania 360-stopniowej panoramy. Szybko zdecydowano, że najlepszym miejscem będzie najwyższy szczyt całego pasma czyli Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Towarzystwa Sowiogórskie z Dzierżoniowa i Walimia połączyły swoje siły, właściciel gruntu - hrabia von Magnis wyraził zgodę, a projekt wieży przygotował murarz Heuber z Walimia. Dzięki dobrej organizacji już 18 lipca 1886 roku na Wielkiej Sowie oddano do użytku solidną drewnianą, czterokondygnacyjną wieżę o wysokości 20 metrów. Zatrudniono strażnika, który dbał o porządek i pobierał drobną opłatę za wstęp: 10 fenigów od dorosłych i 5 fenigów od dzieci. Mimo solidnych murowanych fundamentów oraz wysokiej jakości materiałów i późniejszych regularnych renowacji, drewno nie wytrzymało górskich warunków pogodowych. W maju 1904 roku spróchniałe schody załamały się pod ciężarem grupy turystów z Wrocławia. Szczęśliwie nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale wypadek przesądził o likwidacji wieży.

Ta pierwsza wieża udowodniła jednak, że szczyt Wielkiej Sowy jest idealnym miejscem widokowym. Od razu zdecydowano zatem o budowie nowej, murowanej konstrukcji. Projekt nowej wieży stworzył murarz Hennig z Walimia a sama budowa, prowadzona przez wyspecjalizowaną w tego rodzaju pracach firmę Bestänier-George z Lipska, trwała niespełna 12 miesięcy. Zbudowany z betonowych bloków i kamienia obiekt osiągnął ponad 23 metry wysokości - aby dostać się na taras widokowy należy pokonać 128 schodów.

24 maja 1906 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Na uroczystość przybyło ponad tysiąc miłośników turystyki z całej okolicy, a oprawę artystyczną zapewniła orkiestra strażacka z Walimia oraz chór męski z Bielawy. Powstał nawet okolicznościowy wiersz! Wieży zgodnie ze zwyczajem panującym w ówczesnych Niemczech nadano imię kanclerza Ottona von Bismarcka (w latach 1869-1934 miano Bismarckturm nadano aż 240 wieżom w Niemczech i w społecznościach niemieckich na całym świecie).

Mosiężne popiersie Bismarcka (autorstwa rzeźbiarza Harro Magnussena) witało gości przekraczających próg wieży. Również kolorowe witraże w oknach nawiązywały do postaci żelaznego kanclerza. Wieża na Wielkiej Sowie od pierwszych chwil cieszyła się dużą popularnością. W samym tylko 1906 roku sprzedano ponad 20000 biletów! Turyści w końcu mogli cieszyć się pełną panoramą Sudetów i sudeckiego przedgórza od Gór Izerskich aż po czeskie Jeseniki. W identyfikowaniu widoków pomagały umieszczone na tarasie tablice informacyjne. W górnej sali, po śmierci jednego z głównych inicjatorów budowy - Richarda Tamma (zmarł na atak serca w czasie wspinaczki na Wielką Sowę) umieszczono pamiątkową tablicę na jego cześć. Wieżą opiekował się strażnik zwany starym Stefanem (alte Stephan), który pracował tu jeszcze w latach 30-tych, gdy liczył już sobie ponad 70 lat.

Po II wojnie światowej po włączeniu Gór Swoich w obręb terytorium Polski przyszła pora na zamianę patrona. Zaraz po wojnie wieża nosiła imię gen. Władysława Sikorskiego, a począwszy od lat 80-tych patronuje jej Mieczysław Orłowicz - krajoznawca i popularyzator turystyki. W czasach PRL brakowało środków na konserwację obiektu co w efekcie doprowadziło do znacznego zniszczenia elewacji. Kilkukrotnie zabierano się za remont jednak dopiero w 2006 roku przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę (budżet wyniósł 250 000 zł) prace konserwatorskie. Podczas prac dokonano ciekawego odkrycia. Przy fundamentach wieży znaleziono tablicę z datą oddania jej do użytku (21 Mai 1906) oraz skrótem związku organizacji turystycznych, który ją wybudował (Verband der Gebirgsvereine na der Eule).Obecnie wieża udostępniona jest dla zwiedzających w okresie od maja do końca października codziennie od 9:30 do 19:00. W pozostałe miesiące, przy dobrej pogodzie otwierana jest w weekendy. W wieży funkcjonuje mały bufet, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wiaty turystyczne, drewniane stoły, miejsca na ogniska a nawet ruszt. W wieży dostępna jest księga wpisów oraz pamiątkowe stemple.Aktualne warunki pogodowe panujące na szczycie najlepiej sprawdzić korzystając z kamery internetowej: >>> Widok ze szczytu Wielkiej sowy - kamera on-line <<<

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.
patryk   |  
3 lata temu

hujnAKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: