Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
 
« powrót


Wieża na Wielkiej Sowie

Ciekawe miejsca | 2 wrzesień 2017 | ilość wyświetleń: 616

Wieża na Wielkiej Sowie to jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Ciekawa jest również sama historia tego ponad 100-letniego obiektu turystycznego.

Wieża na Wielkiej Sowie
Informacje

rok budowy
1906
wysokość
23,16 m
aktualne infromacje
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Pod koniec XIX wieku coraz liczniej zaczęli przybywać w Góry Sowie turyści. Oczekiwali oni możliwości podziwiania rozległych panoram. Niestety w tym mocno zalesionym paśmie dobre punkty widokowe stanowiło tylko kilka wystających ponad drzewa skał (m.in. Żmij). Działające coraz prężniej lokalne organizacje turystyczne postanowiły temu zaradzić. Już w 1884 roku dzierżoniowscy działacze zaadoptowali do tego celu drewnianą wieżę triangulacyjną na Małej Sowie (972 m n.p.m.). Konstrukcja ta była prowizoryczna i nie dawała możliwości podziwiania 360-stopniowej panoramy. Szybko zdecydowano, że najlepszym miejscem będzie najwyższy szczyt całego pasma czyli Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Towarzystwa Sowiogórskie z Dzierżoniowa i Walimia połączyły swoje siły, właściciel gruntu - hrabia von Magnis wyraził zgodę, a projekt wieży przygotował murarz Heuber z Walimia. Dzięki dobrej organizacji już 18 lipca 1886 roku na Wielkiej Sowie oddano do użytku solidną drewnianą, czterokondygnacyjną wieżę o wysokości 20 metrów. Zatrudniono strażnika, który dbał o porządek i pobierał drobną opłatę za wstęp: 10 fenigów od dorosłych i 5 fenigów od dzieci. Mimo solidnych murowanych fundamentów oraz wysokiej jakości materiałów i późniejszych regularnych renowacji, drewno nie wytrzymało górskich warunków pogodowych. W maju 1904 roku spróchniałe schody załamały się pod ciężarem grupy turystów z Wrocławia. Szczęśliwie nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale wypadek przesądził o likwidacji wieży.
Pierwsza drewniana wieża działająca do 1904 roku
Pierwsza drewniana wieża działająca do 1904 roku

Ta pierwsza wieża udowodniła jednak, że szczyt Wielkiej Sowy jest idealnym miejscem widokowym. Od razu zdecydowano zatem o budowie nowej, murowanej konstrukcji. Projekt nowej wieży stworzył murarz Hennig z Walimia a sama budowa, prowadzona przez wyspecjalizowaną w tego rodzaju pracach firmę Bestänier-George z Lipska, trwała niespełna 12 miesięcy. Zbudowany z betonowych bloków i kamienia obiekt osiągnął ponad 23 metry wysokości - aby dostać się na taras widokowy należy pokonać 128 schodów.
Uroczyste rozpoczęcie budowy kamiennej wieży
Uroczyste rozpoczęcie budowy kamiennej wieży

24 maja 1906 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Na uroczystość przybyło ponad tysiąc miłośników turystyki z całej okolicy, a oprawę artystyczną zapewniła orkiestra strażacka z Walimia oraz chór męski z Bielawy. Powstał nawet okolicznościowy wiersz! Wieży zgodnie ze zwyczajem panującym w ówczesnych Niemczech nadano imię kanclerza Ottona von Bismarcka (w latach 1869-1934 miano Bismarckturm nadano aż 240 wieżom w Niemczech i w społecznościach niemieckich na całym świecie).
Rok 1915 - pruscy żołnierze podczas odpoczynku
Rok 1915 - pruscy żołnierze podczas odpoczynku

Mosiężne popiersie Bismarcka (autorstwa rzeźbiarza Harro Magnussena) witało gości przekraczających próg wieży. Również kolorowe witraże w oknach nawiązywały do postaci żelaznego kanclerza. Wieża na Wielkiej Sowie od pierwszych chwil cieszyła się dużą popularnością. W samym tylko 1906 roku sprzedano ponad 20000 biletów! Turyści w końcu mogli cieszyć się pełną panoramą Sudetów i sudeckiego przedgórza od Gór Izerskich aż po czeskie Jeseniki. W identyfikowaniu widoków pomagały umieszczone na tarasie tablice informacyjne. W górnej sali, po śmierci jednego z głównych inicjatorów budowy - Richarda Tamma (zmarł na atak serca w czasie wspinaczki na Wielką Sowę) umieszczono pamiątkową tablicę na jego cześć. Wieżą opiekował się strażnik zwany starym Stefanem (alte Stephan), który pracował tu jeszcze w latach 30-tych, gdy liczył już sobie ponad 70 lat.

Po II wojnie światowej po włączeniu Gór Swoich w obręb terytorium Polski przyszła pora na zamianę patrona. Zaraz po wojnie wieża nosiła imię gen. Władysława Sikorskiego, a począwszy od lat 80-tych patronuje jej Mieczysław Orłowicz - krajoznawca i popularyzator turystyki. W czasach PRL brakowało środków na konserwację obiektu co w efekcie doprowadziło do znacznego zniszczenia elewacji. Kilkukrotnie zabierano się za remont jednak dopiero w 2006 roku przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę (budżet wyniósł 250 000 zł) prace konserwatorskie. Podczas prac dokonano ciekawego odkrycia. Przy fundamentach wieży znaleziono tablicę z datą oddania jej do użytku (21 Mai 1906) oraz skrótem związku organizacji turystycznych, który ją wybudował (Verband der Gebirgsvereine na der Eule).Obecnie wieża udostępniona jest dla zwiedzających w okresie od maja do końca października codziennie od 9:30 do 19:00. W pozostałe miesiące, przy dobrej pogodzie otwierana jest w weekendy. W wieży funkcjonuje mały bufet, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wiaty turystyczne, drewniane stoły, miejsca na ogniska a nawet ruszt. W wieży dostępna jest księga wpisów oraz pamiątkowe stemple.Aktualne warunki pogodowe panujące na szczycie najlepiej sprawdzić korzystając z kamery internetowej: >>> Widok ze szczytu Wielkiej sowy - kamera on-line <<<
Aktualny wygląd wieży na Wielkiej Sowie

« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
-2 °C
-6 °C
Zachmurzenie całkowite
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR
Warunki w Górach Sowich14.02.2018r. -  Uwaga szlaki turystyczne oblodzene!!! Miejscami wystają kamienie powyżej 950 mnpm stała pokrywa śnieżna, slisko
Partnerzy: