Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Pałac w Jedlince

Pałace | 5 listopad 2017 | ilość wyświetleń: 4309

W południowo-zachodniej części Jedliny Zdrój - w dzielnicy Jedlinka - znajduje się ciekawy, XVIII-wieczny pałac. Wart jest odwiedzenia nie tylko ze względu na interesującą architekturę, ale również swoją ciekawą historię.

Pałac w Jedlince
Informacje

rok budowy
około 1865
lokalizacja
Jedlina-Zdrój
ul. Zamkowa
strona www
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Jedlinka (niem. Tannhausen) - obecnie dzielnica Jedliny - to stara górska osada, której początki sięgają XIII wieku. W średniowieczu miejscowość należała do właścicieli pobliskiego zamku Grodno. Najprawdopodobniej już w XV wieku istniał tu dworek wraz z browarem produkującym sławne w okolicy piwo. Jedlinkę wydzielono z zamkowego majątku na początku XVII wieku, a jej pierwszymi prywatnymi właścicielami została rodzina von Kuhl. W tym właśnie okresie wybudowano tu barokowy dwór.

Podczas wojen śląskich majątek wraz z całą okolicą dostał się pod panowanie Królestwa Prus. W 1744 roku gościł tu sam król Fryderyk Wielki, a w późniejszym okresie dwór wykorzystywano jako siedzibę sztabu wojsk pruskich działających w okolicy.

Po zakończeniu działań wojennych, w 1861 roku Jedlinkę wraz z dworkiem nabył Carl Krister - bogaty wałbrzyski przedsiębiorca i finansista zwany "śląskim Rockefeller'em" - właściciel dużych zakładów produkujących porcelanę. Krister to ciekawa postać - zaczynał jako zwykły robotnik, ale dzięki swojej pracowitości i mądrym inwestycjom dorobił się olbrzymich pieniędzy. To z jego polecenia dokonano całkowitej przebudowy dworku. Stary budynek w dużej części rozebrano i przebudowano, w wyniku czego pałac osiągnął swój dzisiejszy wygląd. Autorem projektu był podobno jeden z największych niemieckich architektów - Carl Langhans (twórca m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie).
Klasycystyczny pałac urządzono z przepychem (część bogatych zdobień w niezmienionej postaci zachowały się do dnia dzisiejszego). W północnym skrzydle znalazła się piękna sala balowa, pomieszczenia mieszkalne oraz reprezentacyjne gabinety. W drugim skrzydle umieszczono mały browar i salę taneczną. Wokół pałacu powstał piękny park z ogrodami, licznymi egzotycznymi drzewami (wiele z nich dotrwało do obecnych czasów) i urokliwymi miejscami wypoczynku. Przed pałacowym wejściem gości witały (zachowane do dzisiaj) dwa kamienne lwy i okazała fontanna. Wybudowano wozownię i budynki dla służby. Utworzono też gospodarstwo hodowlane, z którego kozie mleko wykorzystywano do słynnych leczniczych kąpieli w uzdrowisku w Jedlinie. Majątek rozkwitł, a pałac stał się wizytówką podkreślającą pozycję właściciela.

W 1889 roku majątek odkupiła rodzina Böhm, w której rękach pozostał do 1943 roku. Ewakuując się w pośpiechu przed zbliżającymi się wojskami radzieckimi, dziedziczka rodu Erika Böhm postanowiła ukryć dużą część rodzinnych sreber w pałacowym parku. Jak pisała w swoim pamiętniku: "do końca maja te miejsca dobrze porosły trawą i nie zostały odnalezione". Po wojnie nie miała już możliwości wrócić po skarb - do dzisiaj pozostaje on nieodnaleziony...

Najbardziej tajemniczym okresem w historii pałacu były lata II wojny światowej. Od jesieni 1943 roku wykorzystywany był jako główna siedziba działającej w okolicy faszystowskiej Organizacji Todt. Była to podlegająca pod ministerstwo uzbrojenia, paramilitarna organizacja zajmująca się budową obiektów wojskowych. W Górach Sowich Organizacja Todt zajmowała się budową tajemniczych podziemnych kompleksów projektu Riese. Po tej wielkiej hitlerowskiej inwestycji nie zachowały się żadne dokumenty lub plany, które pozwalałyby na jednoznaczne określenie jej przeznaczenia. Być może ta tak poszukiwana dokumentacja została w ostatnich dniach wojny ukryta gdzieś na terenie pałacu, z którego przecież nadzorowano ten tajny projekt. Po wojnie wnętrza pałacu zostały splądrowane, a w jego największych salach urządzono... magazyny na zboże.


Pałac przez lata niszczał. Na szczęście w samą porę obiekt kupił prywatny właściciel, który przeprowadził gruntowny remont zabytku. W pałacu urządzono małe muzeum, ponadto jest on wykorzystywany jako miejsce wystaw, koncertów i rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Zobaczymy tu m.in. rekonstrukcję pomieszczenia sztabowego Organizacji Todt i poznamy szczegółową historię pałacu. Obejrzymy odremontowaną Salę Heraldyczną (z dużą kolekcją z dziedziny heraldyki i genealogii rodów śląskich), salę balową (dawniej ozdobioną złoceniami o wadze 15 kg!), pokój Carla Klistera z kolekcją porcelany oraz sypialnie właścicieli i inne ciekawe pomieszczenia. Od niedawna zwiedzać można również podziemia pałacu, w tym schron z okresu II wojny światowej. Wnętrzna pałacu wraz z historyczną ekspozycją można zwiedzać od początku kwietnia do końca września codziennie od 10:00 do 18:00 (strona pałacu: www.jedlinka.pl. W pałacowych budynkach uruchomiono również browar i hotel.

Uwaga - w pałacu można spotkać ducha!
>>>Legenda o duchu z pałacu w Jedlince<<<

Poniżej ciekawy film dokumentalny poświęcony Pałacowi w Jedlince:

Źródła:
foto 1,5,6: www.jedlinka.pl
foto 4: Wikipedia/Edward Knapczyk


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: