Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Most Baileya w Walimiu

Ciekawe miejsca | 1 luty 2016 | ilość wyświetleń: 4876

W Walimiu, tuż przy Muzeum Sztolni Walimskich zobaczyć możemy bardzo ciekawy zabytek militarnej inżynierii z czasów II wojny światowej - składany most Baileya.

Most Baileya w Walimiu
Informacje

zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Przejście nad strumykiem Walimka od drogi do pawilonu Sztolni Walimskich - umożliwia składany most Baileya. Jest to oryginał, pochodzący z czasów II wojny światowej. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 1943 roku i był wykorzystywany przez wojska amerykańskie podczas walk w Afryce Północnej. Po inwazji aliantów 6 czerwca 1944 roku (D-Day) został przerzucony do Francji, a następnie do Holandii. Po zakończeniu wojny most został przekazany wojsku polskiemu w ramach pomocy krajom wyzwolonym. Przez wiele lat używany był przez saperów z jednostki wojskowej w Lesznie. W 1996 roku most został zamontowany w Walimiu.



Most Baileya to rodzaj przenośnego, składanego, stalowego mostu o konstrukcji kratownicowej. To ciekawe rozwiązanie zostało opracowane podczas II wojny światowej przez angielskiego inżyniera Donalda Bailey'a. Pracował on dla armii brytyjskiej w biurze projektowym funkcjonującym przy tzw. British War Office. W czasie wolnym od pracy, w ramach hobby projektował modele mostów. Gdy w 1940 roku stworzony przez niego koncepcyjny model składanego mostu zobaczył jeden z jego przełożonych, dostrzegł w nim wielki potencjał. Szybko powołano specjalny zespół konstrukcyjny przy elitarnym Królewskim Korpusie Inżynierów i w 1942 roku rozpoczęto seryjną produkcję. Po raz pierwszy most tego typu został użyty w 1943 roku podczas walk na Sycylii.

Posiadał wiele zalet. Przede wszystkim był budowany z niewielkich (3m x 1,5m), stosunkowo lekkich (260 kg) segmentów, które mogło przenieść 6 ludzi, i które łatwo można było przetransportować zwykłymi ciężarówkami. Segmentowa budowa pozwalała budować wytrzymałe mosty o różnych długościach i szerokościach (60 metrowej długości most bez żadnej podpory mógł utrzymać czołg!). Prosta konstrukcja nie wymagała przy montażu wysoce wykwalifikowanych robotników i ciężkiego sprzętu. Odpowiednio przeszkolony zespół 115 żołnierzy mógł zbudować 5-przęsłowy most w pół godziny! Dodatkowo możliwa była wymiana zniszczonych elementów bez konieczności demontażu całości.

Ciekawą właściwością mostu jest to, że do jego ustawienia potrzebny jest dostęp tylko z jednej strony przeszkody. Zmontowany na jednym brzegu rzeki, wysuwa się przy pomocy rolek i wyciągarek na drugi brzeg (przy walimskim moście można zobaczyć takie dwie wyciągarki). Ta cecha przydawała się szczególnie często przy pokonywaniu barier wodnych na froncie zachodnim. Generał Montgomery przyznał w jednym z wywiadów, że cyt.: "bez mostu Baileya nie wygralibyśmy wojny".

Za swój wynalazek Donald Bailey otrzymał tytuł szlachecki, a mosty Baileya (po współczesnych modernizacjach) są powszechnie używane do dziś.

Montaż mostu Baileya:





Autor: misza

Źródła:
foto 2: PPieniazek/Foter.com


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: