Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim

Ciekawe miejsca | 9 marzec 2017 | ilość wyświetleń: 10361

Jezioro Bystrzyckie to największy akwen w Górach Sowich. W swych odmętach skrywa zatopioną wieś!

Jezioro Bystrzyckie
Informacje

Rok budowy:
1914
Długość:
3 km
Szerokość:
do 320 m
Wysoość zapory:
44 m
zobacz na mapie:
zobacz panoramę:

Jezioro Bystrzyckie (niem. Weistritz Talsperre), zwane również Lubachowskim to sztuczny zbiornik zaporowy malowniczo położony w dolinie rzeki Bystrzycy (przepływa ona przez akwen), pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem. Samo jezioro jak i wysoka kamienna tama stanowią atrakcję turystyczną regionu. Bystrzyca od zawsze była niebezpieczną rzeką. Co kilka lat jej wezbrane wody zalewały liczne podgórskie miejscowości. Szczególnie intensywne powodzie, które nawiedziły ten rejon pod koniec XIX wieku zmusiły ówczesne niemieckie władze do podjęcia zdecydowanych działań. Postanowiono, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa zbiornika retencyjnego, który w przypadku zagrożenia mógłby przyjąć falę powodziową. Po dokładnych pomiarach zdecydowano, że idealnym miejscem na taki akwen będzie górska dolina leżąca pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem.
Inżynierów nie powstrzymał nawet fakt, że w dolinie tej znajdowała się ulubiona przez niemieckich turystów malownicza wieś Schlesierhtal (Śląska Dolina). Zdecydowano się poświęcić stojące tu 10 domów i młyn wodny, a mieszkańców przesiedlić. W 1911 roku zakończono prace projektowe - odpowiadał za nie inżynier Karl Engelberdt. Firma budowlana "Guido Simon" rozpoczęła wznoszenie kamiennej zapory, która miała przegrodzić nurt Bystrzycy. Budowa trwała do roku 1914 kiedy to zalano dolinę tworząc jezioro. Akwen ma urozmaicony kształt i jest stosunkowo duży - ma ponad 3 km długości i średnio 200-300 metrów szerokości. Objętość zbiornika waha się w zależności od pory roku - średnio wynosi około 7-8 mln metrów sześciennych. Maksymalna głębokość to 30 metrów. Wzdłuż jeziora poprowadzono malowniczą drogę, przy której znajdują się spore skalne grupy wykorzystywane do wspinaczki.

Bardzo ciekawym obiektem jest sama kamienna tama. Kamień do jej budowy pozyskano z pobliskiej góry Kwietnik. Wysokość zapory to 44 m, długość - ponad 230 m, grubość u podstawy - prawie 30 m, a szerokość korony to 3,5 m. Przez całą długość tamy prowadzi niezwykle malownicza trasa spacerowa. Wybierając się tu samochodem należy mieć na względzie, że na wąskiej drodze bezpośrednio przy tamie miejsca parkingowego wystarczy maksymalnie na dwa auta. Efektowny zrzut wody ze zbiornika obserwować można po obfitych opadach deszczu - głównie w sezonie letnim.

Wypływające u podstawy tamy wody Bystrzycy napędzają wybudowaną w Lubachowie, w 1917 roku niedużą elektrownię wodną. Miała ona zaopatrywać w energię elektryczną Świdnicę i okoliczne miejscowości. Pod opieką 12 osobowej niemieckiej załogi pracowała nieprzerwanie przez całą II wojnę światową a po częściowej automatyzacji funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Trzy turbogeneratory generują moc 1,2 MW. Elektrownia wodna w Lubachowie należy do jednych z większych i najciekawszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku. Posiada wiele oryginalnych elementów wyposażenia, pochodzących z lat dwudziestych ubiegłego wieku oraz unikatowy wystrój hali maszyn i nastawni. Znajdujące się tu mierniki, aparatura łączeniowa czy detale wystroju do dziś są sprawne technicznie i cieszą oko nie tylko fachowców.

Ciekawostka: największy przepływ wody przez tamę zbiornika zanotowano w lipcu 1997 roku - 294 m3 na sekundę! Nie stanowiło to problemu dla zapory, której zdolności przepuszczania wody zaprojektowano na maksymalnie 318 m3 na sekundę.

Turystyka

Zaraz po II wojnie światowej obszar Zagórza Śląskiego i okolic jeziora Bystrzyckiego został zagospodarowany turystycznie. Nad jeziorem powstawały liczne ośrodki wypoczynkowe do których zjeżdżali wraz z rodzinami górnicy z Wałbrzycha i Nowej Rudy. W 1967 roku nad taflą jeziora przerzucono wiszący, stalowy mostek o długości 100 m. Dzięki swojej chybotliwości dostarcza spacerowiczom dodatkowych wrażeń. Przez długi czas był zamknięty z powodu złego stanu technicznego - na szczęście w porę wykonano prace remontowe i obecnie można przejść nim w soboty i niedziele.

Większość ośrodków wypoczynkowych, wraz z największym - Wodniakiem - po transformacji ustrojowej nie dawały sobie już tak dobrze rady i jeden po drugim były zamykane. Obecnie Zagórze Śląskie po okresie zastoju powoli odzyskuje swój letniskowy charakter, o czym świadczą powstające w okolicy nowe duże obiekty turystyczne. Funkcjonuje tu kilka miejsc noclegowych i gastronomii. W sezonie na jeziorze można wypożyczyć kajaki i rowery wodne, a nawet przepłynąć się małym statkiem. W 2015 jezioro zostało ponownie udostępnione do kąpieli. Ponadto akwen jest popularnym miejscem wędkowania. Występują tu m.in. karp, szczupak, lin i okoń.

Ciekawy film o

Źródła:
foto 1: jaxon / fotopolska.eu
foto 6: www.uriuk.com / fotopolska.eu


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: