Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Inne ciekawe miejsca i zabytki
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach

Ciekawe miejsca | 24 lipiec 2017 | ilość wyświetleń: 2589

We wsi Kolce mieści się jedno z ważniejszych na terenie Gór Sowich miejsc pamięci o ofiarach zbrodni hitlerowskich. Warto odwiedzić ten położony na uboczu cmentarzyk i pomyśleć choć przez chwilę o trudzie i niezawinionym cierpieniu jakie dotknęło tych ludzi.

Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach
Informacje

rok założenia
1948
liczba pochowanych
około 2000
zobacz na mapie:

Kolce to niewielka miejscowość położona niecałe 2 km na południowy-wschód od Głuszycy. W czasie II wojny światowej w Kolcach jak i w całych Górach Sowich istniały liczne nazistowskie obozy pracy przymusowej będące filiami obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. Warunki w jakich przyszło żyć i pracować tutejszym więźniom były skrajnie ekstremalne. O głodzie, zakaźnych chorobach, przemocy stosowanej przez nazistów i niebezpiecznej pracy przy drążeniu sztolni projektu Riese obszernie pisze naoczny świadek tamtych wydarzeń, były więzień, Abraham Kajzer w swoich wspomnieniach pt. "Za drutami śmierci". Autorowi cudem udało się uniknąć śmierci - wielu jednak takiego szczęścia nie miało. Ocenia się, że w obozach zlokalizowanych w Górach Sowich w latach 1942-1945 zginęło ponad 5000 osób. Część z nich, głównie z podobozów z okolic Głuszycy i Osówki została pochowana na cmentarzu w Kolcach.

Cmentarz znajduje się w odległości 200 metrów od głównej drogi przebiegającej przez Kolce na północnym zboczu góry Światowid. Został utworzony zaraz po wojnie w miejscu pochówku dużej grupy Żydów rozstrzelanych przez nazistów pod koniec wojny. Szacuje się, że w jego bezpośredniej okolicy w ponad 20 zbiorowych mogiłach Niemcy pochowali około 2000 jeńców - głównie Żydów, Polaków, Rosjan i Francuzów. Oficjalne otwarcie cmentarza miało miejsce 1 listopada 1948 roku. Wąska aleja otoczona drzewami prowadzi od bramy wejściowej do centralnego punktu w którym ustawiono pomnik. Napis w języku polskim i hebrajskim głosi: "Ludzie ludziom zgotowali ten los - ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, 1 września 1975". W pobliżu ustawione są jeszcze liczne mniejsze pomniki i pamiątkowe tablice.

Cmentarz odwiedzany jest przez potomków ofiar. Co jakiś czas przybywają tu również z kwiatami delegacje z Izraela. Miejsce to ma swoją szczególną, specyficzną atmosferę, wyjątkowo sprzyjającą refleksjom nad tragicznymi czasami II wojny światowej.

Choć cmentarz przez wiele lat był poważnie zaniedbany, to od dłuższego czasu sytuacja poprawia się. Niedawno teren został ogrodzony ładnym żeliwnym płotem. Widać również, że wykonywane są tu regularne prace porządkowe. Droga do cmentarza wciąż jednak nie jest najlepiej oznakowana, a dodatkowym utrudnieniem (i swego rodzaju skandalem!) jest fakt, że w 2015 roku wiadukt nad torami kolejowymi, przez który wiedzie ścieżka do cmentarza został częściowo rozebrany. Aktualnie trzeba na własną rękę pokonywać torowisko. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc w okolicy zdecydowanie warto odwiedzić to ważne, symboliczne miejsce martyrologii.

Źródła:
foto 2: Dariusz Gdesz


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.
Oposu   |  
5 lata temu

Raczej niemieckiego nazizmu. Faszyzm był we Włoszech!


Misza   |  misza2000@gmail.com
4 lata temu

Istotnie, jednak pod tą nazwą funkcjonuje ten cmentarz. Proszę powiększyć sobie zdjęcie pomnika - napis głosi: "Ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy".AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: