Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Historia Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 
« powrót


Rycerze rabusie w Górach Sowich

Średniowiecze | 13 grudzień 2016 | ilość wyświetleń: 2701

Raubitterzy czyli wyjęci spod prawa członkowie rycerskich rodów trudniący się napadami i grabieżą, zajmujący trudno dostępne górskie warownie byli w XV wieku prawdziwym utrapieniem dla Gór Sowich.


Góry Sowie od początków średniowiecza stanowiły naturalną granicę państwową. Książęta piastowscy panujący na tych terenach już w XII wieku postanowili umocnić ten strategiczny. Bolesław Wysoki a później Henryk Brodaty i Bolko I nakazywali budowę kolejnych warowni. W Górach Sowich i Kamiennych powstały zamki: Grodno, Rogowiec, Radosno, Nowy Dwór, Grodziszcze oraz zamki w Bardzie, Owieśnie, Ścinawce i inne po których do dzisiaj nie zachowały się nawet ruiny. Przez szereg stuleci pełniły one rolę strażnic broniąc dostępu na Śląsk. Dopiero podczas długich i krwawych wojen husyckich (1419-1436), większość z nich została zdobyta, splądrowana i opuszczona.

Panujący po zakończeniu działań wojennych chaos polityczny i prawny pozwolił w wielu z nich osiedlić się rycerzom rabusiom. Rycerze rabusie (niem. Raubritter) byli ludźmi pochodzącymi z rycerskich rodów, którzy z powodu zubożenia z rozmysłem zdecydowali się prowadzić życie zawodowych bandytów. Trudnili się rabunkami i napadami na przejeżdżających przez góry kupców i podróżnych. Prowadzili grabieżcze najazdy na wsie i okoliczne majątki. Łączyli się nawet w większe klany tworząc profesjonalnie zorganizowane grupy przestępcze. Główną przyczyną tego zjawiska były powojenne trudności ekonomiczne biedniejszych rodzin rycerskich. Na dodatek z mocy ówczesnego prawa nie podlegali oni miejskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a sądzeni mogli być jedynie przez samego władcę. Działali głównie w górach gdzie brak silnej władzy królewskiej oraz trudnodostępne, bezpieczne siedziby pozwalały czuć się bezkarnymi. Stanowiło to dodatkową zachętę do zejścia na drogę przestępczości.

W Górach Sowich i Kamiennych przez wiele lat za siedziby służyły im Grodno, Rogowiec, Radosno, Grodziszcze, Bojanice, zamek w Owieśnie i położony na Garncarzu Quingenburg. Jednym z pierwszych przejętych przez nich zamków był położony na wysokości 870 m n.p.m. zamek Rogowiec. Został on zdobyty w 1420 roku przez raubrittera Franza von Pogorella a 9 lat później przejęty przez Wenzela von Schellendorfa. Schellendorfowie prowadzili stamtąd swoją łupieżczą działalność przez prawie 70 lat! Ta zbójecka rodzina opanowała również leżący 5 km na zachód zamek Radosno. Zamek ten początkowo zajęty przez innych rozbójników, został w 1443 roku zniszczony przez mieszczan wrocławskich wspieranych przez wojsko. Wtedy to Schellenderfowie odbudowali go i stał się on ich drugą siedzibą.

Tymczasem zamek Grodno w 1424 roku zajęli rycerze Heinz i Kunze von Muhlheim, którzy łupili na szlaku kupieckim biegnącym przez pobliską dolinę Bystrzycy. Współdziałali oni z Schellendorfami wspólnie prowadząc również odleglejsze wypady na karawany kupieckie. W kolejnych latach Grodno przeszło w posiadanie von Czettritzów, również trudniących się raubritterskim rzemiosłem (biorąc udział w wojnach husyckich złupili oni między innymi klasztor w Krzeszowie). Przedstawiciel tego rodu - Georg von Czettritz należał do najbardziej osławionych rycerzy rozbójników na całym Śląsku. Napadał między innymi na bogate wsie należące do wrocławskiego biskupstwa.

Z kolei w zameczku położonym na wzgórzu miedzy Pieszycami i Rościszowem władał raubritter Heinz von Peterswalde, o którym ze średniowiecznych kronik wiemy, że spalił cztery pobliskie wsie.

Pod koniec XV wieku z rycerzami-rabusiami w Górach Sowich postanowił rozprawić się czesko-węgierski król Maciej Korwin. W 1483 roku dowodzone prze Georga von Steina wojska podeszły pod zamek Rogowiec zajmując pozycję na sąsiednim, wyższym szczycie - Jeleńcu (902 m n.p.m.). Stąd przez długi czas prowadzono ostrzał armatni Rogowca, który całkowicie zniszczony pozostaje ruiną do dzisiaj. Zdobyte zostało również Radosno, a w następnych latach pozostałe zbójnicze gniazda: zamek Grodziszcze, Quingenburg i Grodno. Jedynie ten ostatni uniknął całkowitego zniszczenia. Problem rycerskiej przestępczości został ostatecznie rozwiązany parę lat później po objęciu tronu czeskiego przez Habsburgów, którzy za cel postawili sobie zaprowadzenie prawa i porządku na tych terenach.

Rycerze rozbójnicy stali się zaczynem dla wielu legend mówiących o ukrytych w górach skarbach. Byli również jedną z inspiracji dla postaci "zbójcerzy" z komiksów Janusza Christy o Kajku i Kokoszu. Przedstawieni zostali także w Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.Autor: misza


« powrót

Dziękujemy :)
Twój komentarz został dodany.

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: