Żeby przeglądać stronę Góry-Sowie.pl musisz włączyć w swojej przeglądarce obsługę JavaScript!

Przepraszamy za utrudnienia!
Gory-Sowie.pl - Historia Gór Sowich
Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /zaczyt_pogody.php on line 86
 

HISTORIA

Góry Sowie to region o niezwykle bogatej historii. Przeprowadzone w okolicy Jugowa prace archeologiczne wykryły ślady siedzib ludzkich sprzed 12 tysięcy lat!
Historia

Na dobre człowiek zadomowił się tutaj we wczesnym średniowieczu. Już w czasach słowiańskiego plemienia Ślężan Góry Sowie i przecinające je doliny miały znaczenie strategiczne. Budowano tu liczne warownie i strażnice. Prawdziwy skok cywilizacyjny przyniósł wiek XIII, kiedy to za sprawą książąt śląskich i świdnickich (Henryk III Probus, Bolko I, Bolko II) sprowadzono w góry pierwszych stałych osadników trudniących się głównie wyrębem lasów i myślistwem. To wtedy założone zostały miasta takie jak Świdnica, Dzierżoniów czy Nowa Ruda oraz wiele mniejszych osad między którymi powstawały pierwsze solidne trakty. Na górskich szczytach budowano zamki, m.in. Grodno, Rogowiec, Radosno, Nowy Dwór.

Tereny te dzieliły historyczne losy Śląska i w 1392 roku dostały się pod panowanie Królestwa Czech. W XV wieku cieniem na całym regionie położyły się brutalne wieloletnie wojny husyckie i działalność rycerzy-rabusi - wiele wsi opustoszało. W XVI wieku rozwijające się górnictwo oraz tkactwo na nowo ożywiły okolicę, ale niedługo potem wojna 30-letnia (1618-1648) doprowadziła do ponownego spadku zaludnienia o ponad 50%.

Wraz z nastaniem w XVIII wieku pruskiego panowania w Góry Sowie powrócił względny spokój. Za panowania króla Fryderyka Wielkiego prowadzono co prawda na tych terenach działania zbrojne podczas wojny prusko-austriackiej (np. bitwa pod Lutomią i Bukartowem w 1762 roku), ale nie były to wydarzenia, które mogły zagrozić rozwojowi osadnictwa na tych terenach. Wręcz przeciwnie – to wtedy powstało wiele budowli, które możemy podziwiać do dzisiaj – m.in. wielka górska twierdza w Srebrnej Górze. Na początku XIX wieku na krótko zawędrowały w Góry Sowie odziały Napoleona Bonaparte toczącego wojnę z Królestwem Prus. Okoliczne wsie przeżywały swój rozkwit związany z rozwojem przemysłu tkackiego. Powstawały nowoczesne zakłady, szkoły, urzędy a wiele miejscowości połączono Koleją Sowiogórską.

Historia Góra Sowich to również historia sudeckiego ruchu turystycznego. Na przełomie XIX/XX wieku prężnie działające Towarzystwa Górskie wytyczały szlaki turystyczne, dbały o rozwój i budowę atrakcji (np. wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy) oraz reklamowały region wydając mapy, przewodniki i regionalne gazety. W takich miejscowościach jak Jedlina Zdrój, Głuszyca, Walim lub Rzeczka powstawały pensjonaty i gospody a w samych górach schroniska (w szczytowym okresie było ich ponad 20!).

Walki frontowe obu wielkich wojen XX wieku szczęśliwie ominęły Góry Sowie. Podczas II wojny światowej w latach 1943-1945 na rozległych terenach prowadzono tu tajne podziemne prace pod kryptonimem Riese. Wydrążono wiele kilometrów podziemnych tuneli o nie wyjaśnionym do dzisiaj przeznaczeniu. Badacze i miłośnicy historii ciągle pracują nad rozwikłaniem tej tajemnicy. Po zakończeniu wojny niemieccy mieszkańcy byli stopniowo wysiedlani, a ich miejsce zajmowali przybyli z różnych stron Polacy.

czytaj dalej

AKTUALNA POGODA
°C
°C
>> Prognoza 4-dniowa <<
AKTUALNY KOMUNIKAT GOPR

Partnerzy: